Kto kontroluje Atlantis?

Paweł Obrębski, prezes i największy akcjonariusz Atlantisu, nie ma aktualnie ani jednego głosu na WZA. Wszystko wskazuje na to, że kontrolę nad spółką przejął warszawski deweloper - WAN, którego pośrednim akcjonariuszem jest najprawdopodobniej... Paweł Obrębski.

Publikacja: 20.08.2005 07:50

Według dotychczasowych informacji, głównym akcjonariuszem Atlantisu był Paweł Obrębski, prezes przedsiębiorstwa (w związku z jego problemami zdrowotnymi, spółką od września 2003 r. kieruje Jan Chrostowski, członek rady nadzorczej). Obrębski dysponował 2,57 mln akcji, zapewniającymi 20,75-proc. udział w kapitale i 30,8% głosów na WZA. Atlantis skorygował dane, informując, że prezes "nie posiada aktualnie ani jednego głosu". Dlaczego? - Pan Obrębski stracił prawo głosu w wyniku zajęcia akcji przez komornika - tłumaczy Maciej Chrostowski, odpowiedzialny za kontakty z GPW. Zastrzega, że nie może ujawnić, ile walorów jest teraz w posiadaniu prezesa. - Zajęcie ma związek z prywatnymi problemami pana Obrębskiego, nie związanymi z Atlantisem - zaznacza.

Kto teraz kontroluje spółkę? Dużymi akcjonariuszami są jeszcze TUiR Warta (17% kapitału i 14,9% głosów) oraz WAN (odpowiednio 10,4% i 9,1%). Przebieg ostatnich walnych zgromadzeń Atlantisu wskazuje na bierność firmy ubezpieczeniowej oraz fakt, że karty rozdaje teraz WAN. Głównym akcjonariuszem warszawskiego dewelopera jest z kolei spółka Anwit. Jej właścicielem jest Witold Anyszka i... najprawdopodobniej Paweł Obrębski. Skąd to przypuszczenie? Zgodnie z komunikatami przesyłanymi przez Atlantis, prezes przedsiębiorstwa uczestniczył w podwyższeniu kapitału Anwitu na początku 2003 r. (wówczas posiadał jeszcze 55% głosów na WZA giełdowej firmy). Wniósł do tej spółki aportem prawie 3,5 mln akcji Atlantisu, dających 24,5% głosów. Następnie Anwit w marcu 2004 r. zmniejszył zaangażowanie do niespełna 11%, po czym (w listopadzie ub.r.) sprzedał większość pozostałych akcji swojej spółce zależnej - WAN. Czy Paweł Obrębski wciąż jest udziałowcem Anwitu i pośrednio akcjonariuszem WAN-u? - Z tego, co wiem, nic się w tej kwestii nie zmieniło - twierdzi M. Chrostowski. W piątek w WAN-ie nie uzyskaliśmy informacji na temat udziałowców głównego akcjonariusza tej spółki.

Przypomnijmy, że warszawski deweloper postrzegany jest jako główny kandydat na inwestora branżowego Atlantisu. Giełdowa spółka, która kiedyś zajmowała się produkcją płyt warstwowych, ograniczyła działalność - wynajmuje nieruchomości. Twierdzi, że ma gotowy plan uruchomienia działalności gospodarczej, związanej z usługami budowlanymi i deweloperskimi.

Komentarz

Nie o takiego

inwestora chodzi?

Niemal każda wzmianka prasowa o Atlantisie i potencjalnym inwestorze strategicznym powodowała istotne zmiany (czytaj wzrost) kursu. Spekulanci wręcz nie mogą się doczekać, kiedy do firmy wejdzie WAN. Chyba nie spodziewali się, że deweloper może przejąć nad nią kontrolę, nie dokupując już ani jednego waloru...

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego