Informacje o konkursie na finansowanie projektów z puli TEN-T Ministerstwo Transportu i Budownictwa do wszystkich instytucji i urzędów marszałkowskich rozesłało kilka tygodni temu. Chętnych na pieniądze unijne brakuje. - W dużej mierze to skutek mniejszego dofinansowania wniosków w porównaniu z innymi unijnymi projektami, w tym przede wszystkim z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - uważa Klaudiusz Kott z MTiB.

W tym roku Komisja Europejska przewidziała 99,65 milionów euro dla dziesięciu państw członkowskich, w tym także dla Polski. - W zeszłym roku z programu TEN-T otrzymaliśmy 23 miliony euro, a koszt wszystkich projektów oszacowaliśmy na 65 milionów euro - dodaje K. Kott.

Rok temu najwięcej, bo 11 milionów euro, dostała GDDKiA na budowę autostrady A1 na odcinku Toruń - Stryków. Teraz planuje zgłosić cztery projekty studyjne. Dofinansowanie dla nich wynosi 50 procent kosztów kwalifikowanych. - Pieniądze z UE chcemy przeznaczyć m.in. na budowę obwodnicy południowej dla Gdańska i odcinka autostrady A4 między Tarnowem a Rzeszowem - mówi Artur Mrugasiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.