Trzy sposoby Netii na rozwój w internecie

Netia chce poszerzyć zasięg i portfel usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Liczy, że dzięki inwestycjom w WiMax, przejęciom i regulatorowi rynku, powiększy w tym roku liczbę klientów-internautów o blisko 60 procent

Publikacja: 20.06.2006 07:32

Z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu (w technologii ADSL) korzysta 46 tys. klientów Netii - mówili wczoraj przedstawiciele spółki. To o 9 tys. więcej niż na koniec 2005 r. Operator planuje, że łącznie wzrost wyniesie w tym roku 22 tys. Wówczas internauci będą stanowić 23 proc. wszystkich klientów giełdowego operatora (obecnie 18 proc.). 42 tys. użytkowników to klienci indywidualni i małe przedsiębiorstwa. 80 proc. z nich to osoby prywatne. Pozostałe 4 tys. stanowią inne firmy. Według Marka Trznadla, dyrektora działu rozwoju i zarządzania produktami Netii, taka proporcja utrzyma się również w przyszłości.

W zdobywaniu rynku mają pomóc Netii inwestycje w radiową technologię przesyłu danych - WiMax, przejęcia innych firm, a także zmiany prawne (piszemy o nich na stronie 1).

Niedawno Wojciech Mądalski, prezes Netii, informował, że firma kupiła pierwsze stacje bazowe w technologii WiMax. Lokalizacje, w których zostaną postawione, mają zostać wykorzystane także przez P4, komórkowe ramię Netii (70 proc. udziałów P4 należy do islandzkiego funduszu Novator, który jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki).

Tymczasem wczoraj przedstawiciele Netii zapowiedzieli, że część radiowej sieci ruszy w czasie wakacji. Według M. Trznadla, do końca roku WiMax ma działać w ponad 30 miastach kraju. - To ostrożne szacunki - mówił dziennikarzom.

Zgodnie z zapisami koncesji na świadczenie usług w tej technologii, w ciągu pięciu lat Netia ma zbudować sieć, która umożliwi jej dotarcie do 60 proc. Polaków. Nie ogłosiła jeszcze, kto dostarczy jej infrastrukturę.

Netia rozwija też ofertę produktową. - Będziemy ją poszerzać, głównie o produkty kupowanych operatorów - tłumaczył M. Trznadel. Jako przykład podał niektóre produkty Pro Futuro, spółki, którą Netia niedawno przejęła.

Od wczoraj jest ważna nowa oferta szerokopasmowego dostępu do internetu dla klientów indywidualnych. Jak u większości operatorów, także w Netii aby skorzystać z usługi dostępu do sieci (odpowiednik Neostrady TP to tutaj Net24), trzeba również dzwonić z telefonu przez sieć Netii. Przedstawiciele firmy pytani, czy obawiają się zarzutów o sprzedaż wiązaną, zaprzeczali. - To rozwiązanie ciągle pożądane. Nasi sprzedawcy nie mają kłopotów z przekonaniem klientów, że warto mieć obie usługi - mówił Wojciech Folejewski, odpowiedzialny za sprzedaż klientm indywidualnym. Od 1 lipca Netia będzie mieć nową ofertę także dla klientów biznesowych. Przygotowuje potrójną usługę (telefon, internet i telewizja w jednym kablu). Technologicznie rozwiązanie ma być gotowe pod koniec roku. W wersji analogowej usługa jest dostępna w Bydgoszczy (tam działa El-Net, firma zależna Netii).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego