Spójrzmy na prosty przykład łączący wczesny wykup i warunkową ochronę kapitału: obligacja ma maksymalny termin wykupu 5 lat. Jednak jeżeli po roku indeks wzrośnie w porównaniu z poziomem początkowym, następuje automatyczny wykup po cenie, na przykład 110 proc. Jeżeli po pierwszym roku wykup nie nastąpi, czekamy jeszcze rok. Tym razem jeśli indeks jest powyżej ceny początkowej, nastąpi wykup po cenie 120 proc. - i tak dalej aż do piątego roku. Jeżeli obligacja nie zostanie wykupiona przed terminem, cena wykupu wyniesie albo 100 proc., albo, jeżeli indeks spadł poniżej 50 proc. swojej ceny początkowej, będzie to cena indeksu. W ten sposób kapitał nie jest w 100 proc. chroniony, ale też ryzyko nie jest wyższe niż w przypadku bezpośredniej inwestycji w indeks. A każdy wcześniejszy wykup jest okazją do zwrotu nienaruszonego kapitału plus wysokich odsetek. Taki produkt jest jednym z bardziej popularnych instrumentów na ogromnym rynku niemieckim. Rewolucja trzecia
- dywersyfikacja
Rynek finansowy daje szerokie możliwości inwestowania w instrumenty rynku pieniężnego, waluty, akcje, obligacje czy metale szlachetne. Wykorzystują je produkty powiązane z wieloma klasami aktywów. Typowy przykład to "Profajler", w którym definiujemy trzy profile inwestycyjne. W każdym z nich rozdzielamy pieniądze między akcje, obligacje, papiery krótkoterminowe i ewentualnie surowce (rysunek 1). W terminie wykupu zysk inwestora ustala się na podstawie profilu, który osiągnął najwyższy wzrost. Proste? Bardzo proste i niezwykle atrakcyjne dla nas drobnych ciułaczy, którzy nie mają do dyspozycji sztabu doradców pracujących nad optymalizacją portfela inwestycji. Nic więc dziwnego, że ten produkt podbił wiele rynków, między innymi węgierski.
Rewolucja czwarta i następne
- rewolucja w ruchu
Produkty strukturyzowane odpowiadają dziś na zróżnicowane potrzeby rozmaitych użytkowników - od przysłowiowego drobnego ciułacza, dla którego są często najrozsądniejszą, bo bezpieczną, formą inwestycji powiązanej z rynkiem giełdowym, poprzez klienta bankowości prywatnej, dla którego są jednym z możliwych instrumentów inwestycyjnych, aż po korporacje lub instytucje finansowe. Dlatego codziennie pojawiają się nowe rozwiązania, odpowiadające specyficznym strategiom inwestycyjnym - w tym strategiom, których celem jest osiąganie zysków niezależnie od koniunktury na giełdzie (z ang. absolute return).