Balcerowicz podsumował sześć lat, a Skrzypek szukał poparcia

Sławomir Skrzypek może być niemal pewny tego, że posłowie opowiedzą się za jego kandydaturą na prezesa NBP. Ale czy dzisiaj? LPR chce więcej czasu do namysłu

Publikacja: 10.01.2007 06:13

Dziś przed południem w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad kandydaturą Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Uzyskanie większości głosów nie powinno stanowić problemu. Świadczą o tym wyniki głosowania na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Za kandydaturą Skrzypka zagłosowało wówczas 25 posłów - z Prawa i Sprawiedliwości, LPR i Samoobrony. Jeśli wszystkie trzy partie okażą się konsekwentne, to fotel prezesa NBP dla Skrzypka jest pewny. Ale głosowanie planowane dzisiaj na 11.00 może zostać przełożone. LPR podczas wtorkowego Konwentu Seniorów sprzeciwiła się, by miało miejsce jeszcze w tym tygodniu. Partia R. Giertycha chce więcej czasu do namysłu. Czy bank centralny już dziś będzie miał szefa, dowiemy się dopiero po porannym głosowaniu porządku prac Sejmu.

Przekonywał i wyjaśniał

Mimo to kandydat spotykał się wczoraj z klubami i kołami parlamentarnymi - zaczął od Ruchu Chrześcijańsko-Ludowego (w Sejmie ma ośmiu posłów). Później Sławomir Skrzypek spotykał się jeszcze z SLD, PSL, LPR, PiS (na wieczorne posiedzenie wybierał się również prezydent Lech Kaczyński). Chciał również spotkania z PO.

Wczoraj w Sejmie kandydat na prezesa banku centralnego próbował wyjaśnić niektóre wątpliwości, jakie pojawiły się po jego wystąpieniu w Komisji Finansów Publicznych. Mówił tam między innymi o potrzebie znowelizowania ustawy o NBP.

Wczoraj S. Skrzypek sprecyzował, że chodzi mu tylko o zmianę dotyczącą sposobu finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (w tej chwili NBP płaci połowę składek na BFG, drugą połowę dają banki komercyjne).

Zadowolony Balcerowicz

Przegłosowanie kandydatury Skrzypka w Sejmie będzie oznaczać, że być może jutro zacznie on pracę w NBP. Wczoraj na podsumowanie sześcioletniej kadencji zdecydował się odchodzący prezes Leszek Balcerowicz. Co mu się udało? Obniżenie inflacji. W chwili gdy Balcerowicz obejmował stanowisko szefa banku centralnego, ceny rosły w tempie przekraczającym 7 proc. Według szacunków Ministerstwa Finansów, w grudniu 2006 r. inflacja wynosiła 1,5 proc.

Oponenci odchodzącego prezesa NBP wskazują często, że mimo niskiej inflacji i niższych nominalnych stóp procentowych bank centralny utrzymuje jedne z najwyższych w Europie stopy realne (czyli z uwzględnieniem inflacji). Co na to Balcerowicz? - W Polsce spadły nie tylko stopy nominalne, ale i realne. Według szacunków Banku Rozliczeń Międzynarodowych w Polsce, realna stopa procentowa wynosi 1,6 proc., w Stanach Zjednoczonych 3,2 proc., w Wlk. Brytanii 2,2 proc., w Chinach 4 proc., a w Meksyku 3,4 proc. - wyliczał prezes.

Zastrzegł, że te szacunki były dokonywane z użyciem oczekiwanej stopy inflacji, a nie tzw. inflacji bieżącej.

Odchodzący prezes pochwalił się zmianami, jakie przeprowadził w banku centralnym:

- położył dużo mocniejszy niż do tej pory nacisk na analizy i badania (m.in. rozpoczęto analizowanie rynku pracy i nieruchomości);

- usprawniał zarządzanie rezerwami dewizowymi (ich wartość w czasie kadencji Balcerowicza wzrosła z 29,5 mld do 36,8 mld euro, dochodowość z inwesto-wania rezerw wyniosła w ub.r. 2,7 proc., minimalnie więcej niż w poprzednich dwóch latach);

- dokonał reorganizacji banku centralnego - liczba placówek terenowych zmniejszyła się z 50 do 16, liczba etatów spadła z 6,3 do 4,4 tys.

PAP

Inflacja spadała, ale także rosła

Przez większą część kończącej się dziś kadencji L. Balcerowicza inflacja w Polsce spadała. NBP pozwolił na jej lekki wzrost, gdy na początku 2003 r. zbliżyła się do zera. Nie miał też większego wpływu na skok inflacji po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Przez ostatnie półtora roku wskaźnik utrzymywał się

poniżej celu RPP, wynoszącego 2,5 proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego