Władze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM), największej organizacji pracowniczej w KGHM, krytycznie oceniają strategię giełdowej firmy na lata 2007-2016. Jej główne założenia to obniżenie kosztów działalności podstawowej i inwestycje w nowe złoża. Zarząd chce też ograniczyć liczbę spółek z grupy kapitałowej.
- Zarząd nie konsultował z nami założeń długoterminowego rozwoju spółki. Zignorował też niedawno powstałe rady pracowników, które mają prawo do uzyskania wyczerpujących informacji o firmie - mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący ZZPPM. W jego opinii przyjęty dokument jest "niekonsekwentny i niespójny", gdyż brakuje w nim wielu rzeczy, m.in. własnych autorskich rozwiązań, a także szczegółów związanych z budową szybów wentylacyjnych. ZZPPM spodziewa się w najbliższych latach istotnego zmniejszenia zatrudnienia w związku "ze spłaszczeniem struktury zarządzania". - Strategia celowo jest niekonkretna. Chodzi o to, aby Skarb Państwa (kontrolujący spółkę w 44 proc. - przyp. red.) mógł dostać jak największą dywidendę, tłumacząc to brakiem konkretnych potrzeb inwestycyjnych - dodaje R. Zbrzyzny. Przewodniczący złożył też interpelację do premiera w sprawie ewentualnego nabycia udziałów w PLL LOT przez KGHM.
Z częścią zarzutów największego związku zawodowego nie zgadza się Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność. - Nowa strategia była przedłożona radzie nadzorczej, gdzie dwóch przedstawicieli ma ZZPPM. Trudno więc mówić o tym, że dokument powstawał w tajemnicy i pracownicy nie mieli do niego dostępu - wyjaśnia Józef Czyczerski, przewodniczący Solidarności. W jego opinii, długoterminowe plany nie przygotowują wystarczająco spółki na okres dekoniunktury.
Z zarzutami związkowców nie zgadzają się przedstawiciele KGHM. - Od 6 grudnia po dopełnieniu wszelkich wymogów prawnych rozpoczęliśmy akcję informacyjną wśród pracowników - mówi Radosław Poraj-Różecki, rzecznik prasowy spółki. Jego zdaniem planowany wzrost wydajności nie musi oznaczać znaczących redukcji w zatrudnieniu. - Trudno powiedzieć, że wszyskie z 11 spółek zależnych, które wymienia ZZPPM, zostaną sprzedane, w tym Interferie. Mamy wobec tych firm różne plany - informuje rzecznik.
Ryszard Zbrzyzny,