Od 1 lipca 2008 r. rolnicy będą musieli ubezpieczać uprawy od skutków suszy - wynika z przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Ustawa jest nowelizacją przepisów z 2005 r. Zmiana dotyczy zarówno samego tytułu - z ustawy o dopłatach do ubezpieczeń na ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych, jak i zasad dopłat z budżetu do ubezpieczeń.
Rządowa nowelizacja ustawy z 2005 r. ma zachęcać rolników i firmy ubezpieczeniowe do zawierania umów chroniących przed skutkami klęsk żywiołowych. Określa ona m.in udział państwa w wypłatach odszkodowań za suszę i wprowadza obowiązek ubezpieczania od suszy przynajmniej połowy upraw. Dopłaty do składek i odszkodowań obejmą te firmy ubezpieczeniowe, które zawrą umowy z resortem rolnictwa.
Sejm przyjął w piątek kilka poprawek. Jedna z nich wprowadza zasadę, że dopłaty z budżetu do składek ubezpieczeniowych będą wynosić 60 proc. w przypadku ubezpieczania roślin i 50 proc. w przypadku ubezpieczania zwierząt. Rząd chciał, by dopłaty wynosiły odpowiednio od 25 do 60 proc. i od 25 do 50 proc.
PAP