Największy w kraju kolporter prasy - Ruch - pozyskał w drodze publicznej oferty akcji 250 mln zł. Zgodnie z zapisami prospektu, blisko 1/3 tej kwoty, czyli 73 mln zł, ma zostać przeznaczona na modernizację funkcji logistycznych.
Prasa i FMCG w jednym
Dziś spółka dysponuje jedną z największych sieci sprzedaży detalicznej w kraju (10 tys. punktów własnych, w tym 3 tys. zarządzanych bezpośrednio, 24 tys. - partnerskich, w tym sklepy spożywcze, supermarkety i inne) oraz zaplecze w postaci setek hurtowni (w końcu lipca 2006 r. były to 173 magazyny FMCG i 14 specjalistycznych farmaceutycznych). Podstawę tej struktury stanowi sieć 78 regionalnych magazynów i magazyn centralny. Problem polega na tym, że magazyny te nie mają zintegrowanego charakteru: zajmują się albo dystrybucją towarów szybko rotujących (FMCG), albo prasą. Odkąd przychody Ruchu w coraz większej części (grubo ponad 50 proc.) generowane są właśnie dzięki sprzedaży artykułów innych niż prasa, obsługa dostawców staje się coraz istotniejsza. Dlatego integracja funkcji magazynów to jeden z głównych celów zmian, jakie będą przeprowadzane w firmie w ciągu kilku następnych lat.
75 proc. floty do modernizacji
Za transport towarów odpowiada w Ruchu flota samochodowa, należąca do 15 przewoźników, z którymi współpracuje kolporter. Jak mówi Witold Szczurek, pełnomocnik zarządu Ruchu ds. logistyki, w jej skład wchodzi około 80 aut średnich i ciężkich (do 24 ton), przeznaczonych do dystrybucji centralnej. Większość jednak - około 700 - to pojazdy lekkie (od tony do 3,5) przeznaczone do dystrybucji lokalnej. Ruch planuje zmodernizować 75 proc. tej floty. Zaproponuje partnerom m.in. nowe standardy zakupów od producentów aut. W. Szczurek zaznacza, że za wcześnie jest, aby mówić o wyborze konkretnych marek.