Największy kredytodawca w stolicy Niemiec przejdzie pod kontrolę stowarzyszenia kas oszczędnościowych DSGV. Cena za Landesbank Berlin wyniosła 4,6 miliarda euro.

- Jestem podwójnie szczęśliwy. Uzyskaliśmy bardzo dobrą cenę i wiemy, że bank znalazł się w dobrych rękach - napisał burmistrz Berlina Klaus Wowereit w komunikacie. Sprzedaż 81 proc. udziałów w Landesbanku była konsekwencją umowy z Komisją Europejską, która tylko pod takim warunkiem zgodziła się na udzielenie w 2001 r. bankowi pomocy publicznej.

Stowarzyszenie DSGV, skupiające około 460 kas oszczędnościowych, w pokonanym polu pozostawiło m.in. Commerzbank. Nie doszło więc do pierwszego w historii Niemiec przejęcia banku zaliczanego do sektora publicznego, jakim są banki landowe i kasy oszczędnościowe, przez instytucję komercyjną. Tak zwane banki publiczne mają w Niemczech bardzo silną pozycję - obsługują około połowy wszystkich kont bankowych.

Landesbank Berlin ma 150 placówek w niemieckiej stolicy i 6,3 tys. pracowników, którzy obsługują dwa miliony klientów. W przypadku niepowodzenia w sprzedaży go w przetargu, miało dojść do oferty publicznej jego akcji na giełdzie. Miały ją zorganizować UBS i Deutsche Bank.

Bloomberg