Przygotowując poprzednią edycję Almanachu zwracaliśmy uwagę na dynamiczny rozwój rynku giełdowego: wzrost liczby notowanych firm, ich świetne wyniki oraz - będące tego konsekwencję - zwyżki notowań akcji i indeksów. Źyczyliśmy sobie wówczas "oby tak dalej". No i udało się. Wyniki finansowe za I kwartał były bardzo dobre, a indeksy pokonuję kolejne rekordy.

W tej sytuacji bieżąca edycja Almanachu przynosi kontynuację wszystkich opisanych pół roku wcześniej pozytywnych trendów. Dla nas oznacza to jedno - objętość naszego wydawnictwa systematycznie rośnie. W tej edycji Almanachu prezentujemy informacje już o ponad trzystu notowanych spółkach. To rekord.

Dużo ważniejsze jest jednak co te pozytywne trendy oznaczają dla gospodarki. Otóż kolejne spółki pozyskały pieniądze na rozwój. Nie wiemy jeszcze jaki jest wpływ tych uzyskanych dzięki giełdzie środków na zmianę Produktu Krajowego Brutto naszego kraju. Ale liczę na to, że Giełda Papierów Wartościowych przeprowadzi wkrótce takie badania i ogłosi, że jeden, dwa albo trzy promile w tym imponującym wzroście PKB to zasługa rynku kapitałowego. Czyli nas wszystkich.

Przy tej okazji chciałbym zwrócić Państwa uwagę, że większa objętość naszej publikacji oznacza większe koszty jej przygotowania. To tak jak na giełdzie w czasie hossy - większy wolumen związany jest z większą cenę. Dlatego po trzech latach zdecydowaliśmy się na zmianę ceny egzemplarzowej "Parkietu", do którego dołączany jest nasza publikacja. Zapewniam Państwa, że są to wyjątkowo dobrze zainwestowane pieniądze. Wiedza o tym gdzie i jak pracuję nasze aktywa ma podstawowe znaczenie dla zwiększenia efektywności naszych inwestycji (i całego rynku). Oczywiście prenumeratorzy otrzymuję kolejne edycje Almanachu w cenie prenumeraty. Zachęcamy więc i do tej inwestycji, zwłaszcza, że - prenumerata Parkietu pozwala na pomniejszenie podatku od zysków kapitałowych.

Część spółek wykorzystuje rynek giełdowy do pozyskiwania pieniędzy na rozwój. Inne proces inwestycji maję za sobą i teraz dzielę się swoimi zyskami z akcjonariuszami. Kiedy ukaże się nasza publikacja będziecie Państwo mieli większą wiedzę na ten temat. Ale - jak sądzę - wypłacane dywidendy będą imponujące. Warto o tym pamiętać.