W najbliższych miesiącach kierowców prawdopodobnie czeka nie tylko podwyżka cen polis OC związana z podatkiem Religi (może on doprowadzić do wzrostu cen ubezpieczenia nawet o 15-16 proc.). Niewykluczone że zakłady "dorzucą" jeszcze podwyżkę w związku z koniecznością doliczania VAT-u do odszkodowań z OC wypłacanych na tzw. kosztorys, czyli bezpośrednio do rąk klientów. Z informacji zebranych z rynku wynika, że ta podwyżka może wynieść nawet 10 proc.
Towarzystwa na razie czekają na uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego, dotyczącego uwzględniania VAT w odszkodowaniach wypłacanych na kosztorys, jednak przyznają, że mogą być zmuszone do podniesienia cen. Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego, na podstawie wyroku SN, wydała ubezpieczycielom zalecenie, zgodnie z którym muszą wypłacać klientom odszkodowanie powiększone o VAT, nawet gdy klienci nie przedstawią faktury za wykonaną naprawę.
- Na razie czekamy jeszcze na pisemne uzasadnienie orzeczenia Sądu Najwyższego, ponieważ nie jest ono jednoznaczne. Wtedy podejmiemy decyzję, jak podejść do tego problemu - mówi Magdalena Barcicka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Axy. Przyznaje jednak, że dostosowanie się ubezpieczycieli do tego wyroku może przynieść nawet 10-proc. podwyżki cen polis OC.
Z decyzją zwlekają także inne towarzystwa. - Trudno jest nam na obecnym etapie oszacować następstwa decyzji KNF wobec taryf ubezpieczeniowych, należy się jednak spodziewać, że może ona wpłynąć na wzrost cen polis OC na całym rynku - usłyszeliśmy w biurze prasowym PZU, największego ubezpieczyciela (ma prawie 50-proc. udział w rynku polis OC, jeśli chodzi o przypis składki).
- Mamy wątpliwości co do prawnej zasadności wypłaty VAT w przypadku szkód rozliczanych na tzw. kosztorys - mówi Marek Gołębiewski z Compensy. - Jednak w związku z zaleceniem KNF będziemy musieli się do niego zastosować - dodaje.