Wynagrodzenie minimalne oznacza określoną ustawowo kwotę, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze pracy. Uregulowanie to obowiązuje w większości państw rozwiniętych, choć specyficzne regulacje bywają bardzo różne. W niektórych państwach Unii Europejskiej (w Austrii, Finlandii, Niemczech, Szwecji we Włoszech i na Cyprze) nie istnieje pojęcie ustawowego wynagradzania minimalnego, a ustalane jest ono w drodze negocjacji między pracodawcami i pracownikami w porozumieniach branżowych. W niektórych krajach zaś, np. w Polsce, obowiązuje jedna stawka wynagrodzenia minimalnego na terenie całego kraju. W jeszcze innych - jest ona zróżnicowana regionalnie.
Różne rozwiązania
Jednocześnie coraz częściej odchodzi się od jednolitej kwoty wynagrodzenia minimalnego i przyjmowane są dodatkowe warunki jej ustalania. Należą do nich:
- zależność płac od wieku pracownika; w Holandii zasada ta funkcjonuje od wielu lat i jest wyrazem poglądów na potrzeby młodych pracowników, nieobciążonych rodziną; pełna stawka płacy minimalnej przysługuje w tym kraju dopiero od 23 roku życia, a w odniesieniu do młodszych pracowników ustalana jest w procentach pełnej stawki w następującej wielkości: wiek do 22 lat - 85 proc., do 21 lat - 72,5 proc., do 20 lat - 61,5 proc., do 19 lat- 52,5 proc., do 18 lat - 45,5 proc.;
- zależność od stażu pracy związana z wiekiem (Belgia);