Grupa spółek o najniższej kapitalizacji zawsze należała do jednego z najbardziej zmiennych segmentów rynku. Wynika to po części z branż, w jakich spółki te działają - nowe technologie, informatyka, usługi, ale także z poziomu rozwoju tychże firm. Część z nich przechodzi restrukturyzację, wiele to młode podmioty. Jedno jest pewne - ujemna wartość księgowa nie oznacza braku zysków czy perspektyw na ich wypracowanie w najbliższym czasie. Wszystko rozbija się o standardy rachunkowości i sposób księgowania choćby inwestycji.
Na strukturę rankingu, budowanego na podstawie stóp zwrotu wyłącznie za ostatnie półrocze, duży wpływ ma również stopień zainteresowania, jaki spółka budzi wśród spekulantów. Duże wahania kursów, zwłaszcza firm o niskiej nominalnie cenie akcji (poniżej 1 zł), mogą wywindować stopę zwrotu do nieoczekiwanie wysokiego poziomu.
Nieruchomości podstawą
W I połowie 2007 roku niekwestionowanymi liderami segmentu najmniejszych spółek były firmy związane z sektorem budowlanym. W pierwszej dziesiątce połowa spółek zarabia na boomie w nieruchomościach. Niezależnie od tego, czy firma specjalizuje się w działalności deweloperskiej, czy produkuje materiały budowlane - przyciąga kapitał, a przez to kurs akcji rośnie. Rynek nieruchomości nie ogranicza się tylko do budownictwa mieszkaniowego, rosnące firmy potrzebują nowych budynków użytkowych, hal produkcyjnych, specjalistycznych instalacji i magazynów. Na tym zarabiają dwie pierwsze spółki w rankingu - Elkop i Energoaparatura, a korzysta także trzeci na podium - Fon.
Elkop przyniósł akcjonariuszom od początku roku ponad 274 proc. zysku. Wynik imponujący, zważywszy że spółka według ksiąg rachunkowych pozostaje na małym, ale jednak minusie. Lider rankingu zajmuje się pracami budowlano-montażowymi dla branży elektrycznej. Specjalizacja wąska, ale niezbędna. Zainteresowanie inwestorów wzbudziły dodatkowo zawirowania i gwałtowne zmiany kursu związane z przeprowadzonym w marcu splitem (podział akcji w stosunku 13: 1 - 13 nowych akcji za jedną starą) oraz przeprowadzoną jednocześnie emisją z prawem poboru (zmiana ceny odniesienia związana ze splitem została uwzględniona przy liczeniu stopy zwrotu). Dzień ustalenia prawa poboru wypadł 15 marca, a zapisy na akcje nowej emisji w ramach wykonania praw poboru zakończyły się 27 czerwca. Związana z emisją praw poboru nieefektywność rynku, dobrze widoczna zwłaszcza na niedużych, mniej płynnych spółkach, potrafi znacząco wpłynąć na cenę i dynamikę kursu akcji (wahania w przypadku Elkopu przekraczały 30 proc. w obie strony).