Klamka zapadła, spełnia się marzenie Ruperta Murdocha, rekina rynku mediów. Dow Jones&Co. i News Corp., spółka kontrolowana przez Murdocha, ogłosiły wczoraj komunikat, w którym poinformowały o podpisaniu ostatecznej umowy o fuzji. Uzgodniona cena za Dow Jonesa, właściciela gazety finansowej "Wall Street Journal", wynosi 5,6 miliarda dolarów, 60 dolarów za każdą akcję. Na zakończenie wtorkowej sesji nowojorskiej NYSE kurs wynosił 57,38 USD.
Batalia o kontrolę nad Dow Jones&Co., do której należą też m.in. tygodnik "Barron?s", serwis internetowy Market Watch i Dow Jones Newswires, trwała równe trzy miesiące. Kluczowe było stanowisko członków rodziny Bancroftów, która od ponad stu lat kontroluje tę spółkę. Doszło w niej do ostrych dyskusji i podziałów. Za transakcją opowiedziała się część rodziny Bancroftów. Dysponują oni 37 proc. praw głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W ostatniej chwili front zmienili Bancroftowie, których interesy reprezentuje kancelaria prawnicza z Denver. Mają oni 9,7 proc. praw głosu. - Chcę podziękować Bancroftom i zapewnić, że nasza firma i moja rodzina będą równie silnymi strażnikami interesu - powiedział Murdoch po osiągnięciu porozumienia.
Teraz "Wall Street Journal", słynący z niezależności i kompetencji, stanie się częścią imperium stworzonego przez Murdocha w ciągu 55 lat. Zaczynał od jednej gazety w Australii, a teraz ma ich ponad sto. New Corp. posiada też stacje telewizyjne i wydawnictwa. W Polsce inwestuje w telewizję Puls i ma spółkę reklamy zewnętrznej.
Murdoch obiecuje, że nie będzie ingerować w redagowanie gazety, nad której niezależnością ma czuwać specjalny komitet, ale znaczna część dziennikarzy jest przeciwna transakcji. Gwarancje niezależności Murdoch złożył też, kupując prestiżowego wówczas londyńskiego "Timesa". Ale obietnicy nie dotrzymał. - To zła rzecz dla Dow Jonesa i amerykańskiego dziennikarstwa, że rodzina Bancroftów nie mogła oprzeć się szczodrej ofercie Murdocha - ocenia Jim Ottaway, były menedżer sprzedawanej firmy, którego bliscy mają 7 proc. praw głosu.
Rupert Murdoch uruchamia biznesowy kanał telewizyjny i chce go wzmocnić marką "Wall Street Journal" i Dow Jonesa. - Pierwsze, co zobaczycie, to będzie związanie marki serwisu biznesowego telewizji Fox z marką "Wall Street Journal" - twierdzi Peter Kreisky, szef Kreisky Media Consultancy.