NWZ banków BISE i DnB NORD ws. połączenia zaplanowane na 25 września

Warszawa, 05.09.2007 (ISB) - Rada nadzorcza grupy bankowej DnB NORD ma zatwierdzić w środę 3-letnią strategię DnB NORD Polska po połączeniu z Bankiem Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE). Na 25 września zaplanowane są nadzwyczajne walne zgromadzenia (NWZ) akcjonariuszy, którzy zdecydują o połączeniu obu banków, powiedział agencji ISB rzecznik DnB NORD Polska Łukasz Piasta.

Publikacja: 05.09.2007 12:31

"Dziś rada nadzorcza DnB NORD ma zatwierdzić na posiedzeniu w Kopenhadze założenia strategii banku po połączeniu" - powiedział ISB Piasta.

Uchwałę o połączeniu banków muszą podjąć akcjonariusze BISE i DnB NORD Polska podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które zaplanowane jest na 25 września. Niezbędna jest także zgoda Komisji Nadzoru Bankowego (KNB).

"Mamy nadzieję, że Komisja zajmie się tą sprawą na posiedzeniu w październiku. Wówczas fuzja prawna banków mogłaby dojść do skutku w listopadzie" - powiedział Piasta.

Pełna fuzja operacyjna ma nastąpić do 2009 roku, po wdrożeniu w całej grupie DnB NORD nowego systemu informatycznego, zarówno w Polsce, jak i na Litwie, Łotwie, Estonii i Danii. Proces ten już się rozpoczął.

Według harmonogramu, połączenie obu banków będzie możliwe przed końcem tego roku, nie wcześniej jednak niż 2 listopada 2007 roku. Proces pełnej integracji jest rozpisany do 2009 roku.

Do zakończenia prawnego połączenia oba banki będą funkcjonowały - w ramach grupy DnB Nord w Polsce - oddzielnie, ściśle jednak ze sobą współpracując.

Od 26 kwietnia Grupa Bankowa DnB NORD jest właścicielem większościowego pakietu akcji BISE. Warunkową umowę przejęcia 76,28% akcji BISE od największych udziałowców tego banku: Crédit Coopératif i Agencji Rozwoju Przemysłu bank podpisał w grudniu 2006 r. W tej chwili trwa proces skupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych.

Jak powiedział Piasta, celem DnB Nord jest skup do 100%, a obecnie bank posiada ok. 97% akcji BISE.

"Proces skupu akcji banku BISE jest dość skomplikowany ze względu na ich rozdrobnienie, ale mamy nadzieję, że zakończy się on jeszcze w tym roku" - powiedział Piasta.

Pod koniec kwietnia DnB NORD Polska poinformował, że według danych na koniec 2006 roku aktywa nowego banku wyniosłyby w sumie 4,8 mld zł, zysk netto ponad 24 mln zł, zatrudnienie ponad 900 pracowników w 52 placówkach.

Bank obsługiwałby ponad 900 klientów korporacyjnych, prawie 5 tys. małych i średnich firm oraz niemal 35 tys. klientów indywidualnych, a także ponad 6 tys. wspólnot mieszkaniowych i tysiąc jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Nowy bank będzie działał pod marką DnB NORD.

Właścicielem 100% akcji DnB NORD Polska SA jest Bank DnB NORD. (ISB)

amo/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego