Wytwórcy produktów budowlanych wciąż pochwalić się mogą niezłymi wynikami, chociaż od kilku kwartałów borykają się ze stopniowym spadkiem rentowności. Zjawisko to nakłada się na widoczne schłodzenie koniunktury na rynku budowlanym. We wrześniu ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły tylko o 0,5 proc., co jest wartością najsłabszą od początku roku.
Jednym z największych rozczarowań są wyniki Cersanitu. 12-miesięczny zysk netto producenta wyposażenia łazienek zmniejszył się o prawie 7,6 mln zł, czyli 5,5 proc. Dawno minęły czasy, gdy Cersanit mógł się pochwalić wyjątkowo długą nieprzerwaną serią poprawy rezultatów. Wyniki pogarszają się od czterech kwartałów i w efekcie są już najsłabsze od dwóch lat. Zupełnie inaczej sprawa się ma z Opocznem. Producent płytek poprawia rezultat netto od trzech kwartałów, chociaż wciąż rentowność jego działalności jest znacznie niższa niż w przypadku Cersanitu (ROS wynosi odpowiednio 5,1 i 10,1 proc.).
Zadowoleni nie mogą być posiadacze akcji Koelnera, którego 12-miesięczny zysk netto stopniał o prawie 13 proc. Podczas gdy w poprzednim kwartale spadek wyniku można było traktować jako jednorazową "wpadkę", to teraz już pojawiła się groźba utrwalenia się negatywnej tendencji. Czy w trwającym kwartale ten sam los spotka Barlinek, który przerwał właśnie dobrą passę i zanotował spadek 12-miesięcznego zysku po raz pierwszy od ponad roku?
16 spółek w zestawieniu
12 (75 proc.) spółek zwiększyło przychody netto ze sprzedaży