Agencja Fitch podtrzymała również krótkoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "F2", a pułap krajowy został utrzymany na poziomie "AA-".
"Gospodarka Polski zwolni mocno w tym roku. Jednak agencja Fitch oczekuje, że spadek będzie mniej dotkliwy niż w większości krajów Unii Europejskiej i na europejskich rynkach wschodzących, co zawdzięcza swojej relatywnie zamkniętej gospodarce, niewielkiemu systemowi bankowemu, ustrojowi wiarygodnej polityki monetarnej i umiarkowanemu brakowi równowagi makroekonomicznej" - powiedział dyrektor niezależnego zespołu w agencji Fitch David Heslam, cytowany w komunikacie.
Fitch prognozuje, że realny wzrost PKB spowolni do zera w 2009 r., wobec 4,9% w 2008 r., a deficyt sektora rządowego rozszerzy się do 4,6% PKB w tym roku (wobec 3,9% w 2008). Natomiast dług publiczny wzrośnie do 51% PKB w 2009 r. (z 47% w 2008), stabilizując się na tym poziomie w 2010 r.
"Przyjęcie euro w 2012 r. lub 2013 r. powinno stanowić dla polityki punkt zakotwiczenia dla zwężania deficytu rządowego od 2010 r., jednak, zdaniem agencji Fitch, biorąc po uwagę perspektywę słabego wzrostu i cykli politycznych oznacza to, że będzie trudne dla rządu, aby sprowadzić deficyt poniżej 3-proc. progu z kryteriów z Maastricht w 2010 r." - czytamy w komunikacie.
Zdaniem analityków Fitcha obawy dotyczące wejścia do węża walutowego ERM2, podczas, gdy warunki rynkowe są zamienne wzmacnia pogląd, że bardziej prawdopodobne data dla przyjęcia euro to rok 2013.