"Apogeum spadków osiągnęliśmy w październiku ubiegłego roku, gdy wartość aktywów była niższa od poziomu z analogicznego miesiąca roku poprzedniego o ponad 50%" -czytamy w raporcie.

Dane pokazują, że dynamika wartości aktywów wyrażonych w euro była słabsza niż w złotych i wynosiła aż +0,4%. Wynikało to z osłabienia złotego wobec wspólnej waluty.Wartość środków zarządzanych przez fundusze wyrażona w euro wyniosła 16,96 mld euro.

"Miniony miesiąc, mimo iż trzeci z rzędu jeżeli chodzi o dodatnią dynamikę aktywów,miał jednak ważną cechę odróżniającą go od dwóch wcześniejszych miesięcy. Jest nią pierwsza od października 2007 roku (nie uwzględniając przesunięć środków między spółkami w grupie Aviva) dodatnia relacja pomiędzy nowymi wpłatami a wartością dokonanych umorzeń. Według naszych szacunków, wartość majowego salda to +140 mln PLNi jedynie ułamek tej kwoty (8,5 mln PLN) to środki zebrane przez nowe fundusze,które pojawiły się na polskim rynku w minionym miesiącu" - czytamy dalej.

Zdaniem autorów raportu, wynik zarządzania podwyższył wartość majowych aktywów o ok.1,5 mld zł.

"Największą grupą funduszy z rynkowym udziałem bliskim 27%, pozostają produkty o mieszanej polityce, których aktywa na koniec maja wynosiły 20,2 mld zł. Warto przy tym pamiętać, że około 30% tych środków trafiła do funduszy zamkniętych o bardzo szerokiej polityce inwestycyjnej, często tworzonych na potrzeby zamkniętej grupy klientów" - czytamy w raporcie.