Statystyki prowadzone przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie grudzień. W ostatnim miesiącu zeszłego roku brokerzy zamknęli ponad 20,7 tys. rachunków.
– Nie jest to sytuacja nadzwyczajna. Zwykle obserwujemy, że biura maklerskie pod koniec roku robią przegląd prowadzonych przez siebie rachunków i zamykają nieaktywne konta. Każdy broker sam ustala zasady, na jakich przeprowadza taką weryfikację – mówi Iwona Sroka, prezes KDPW. Z danych giełdy wynika, że jedynie co piąty rachunek jest aktywny (w ciągu roku zawarto za jego pośrednictwem przynajmniej jedną transakcję).
Okazuje się, że weryfikacja pozwala ograniczyć koszty. Tak jest w przypadku Biura Maklerskiego BPH, które zamknęło najwięcej – 11,7 tys. rachunków (jedną trzecią wszystkich).
– Po wejściu w życie dyrektywy MiFID prowadzenie rachunków wiąże się z dodatkowymi wydatkami, wynikającymi m.in. z nowych obowiązków informacyjnych wobec klienta – mówi Mariusz Bieńkowski, dyrektor biura.5 tys. rachunków zamknął w grudniu Dom Maklerski Banku Zachodniego WBK. Broker co roku wymawia umowy klientów, którzy zalegają z opłatami.
Na koniec roku najwięcej rachunków prowadził CDM Pekao (201,4 tys.). Lidera ściga Dom Inwestycyjny BRE Banku, któremu tylko w grudniu przybyło 2,3 tys. klientów (najlepszy wynik w branży) i prowadzi już 194 tys. rachunków.