Płynność rośnie

Pytania do... Roberta Sochackiego, wiceprezesa BGK

Publikacja: 07.05.2010 07:10

Płynność rośnie

Foto: PARKIET

[b]Za niecałe dwa tygodnie pierwszy w tym roku przetarg obligacji drogowych. Czy kalendarz może się zmienić z uwagi na grecki kryzys?[/b]

19 maja sprzedajemy obligacje ośmioletnie, kolejna aukcja odbędzie się w czerwcu. Dalsze terminy nie są jeszcze ustalone – nasze emisje są bowiem fragmentem kalendarza Ministerstwa Finansów. Przed końcem czerwca podamy daty na trzeci kwartał. Chodzi o to, aby na koniec roku uzyskać planowane 7,8 mld zł. Oczywiście, ostateczna suma zależeć będzie od potrzeb Krajowego Funduszu Drogowego.Do pierwszych przetargów jesteśmy przygotowani i będziemy je realizować.

[b]Część dilerów zastanawia się jednak, czy wasz papier, jako mniej płynny, nie ucierpi bardziej niż obligacje skarbowe w związku z obecnymi zawirowaniami.[/b]

To prawda, że obligacje BGK są mniej płynne niż te emitowane przez Ministerstwo Finansów. Ale w tym roku emitujemy papiery o tych samych terminach zapadalności co w roku ubiegłym. To oznacza, że kwoty na poszczególnych seriach będą coraz większe. W wypadku „dziewięciolatek” (obecnie „ośmiolatek”) już teraz sięgają 5 mld zł. Według mnie argument płynności nie powinien mieć znaczenia.

[b]Nie lepiej jednak poczekać z emisją na bardziej spokojny okres?[/b]

Terminy zaplanowaliśmy wcześniej. Rozmawiamy i spotykamy się z inwestorami, którzy kupili obligacje w ubiegłym roku. I nie widzimy braku chęci do zakupu. Odbiorcami papierów BGK są głównie instytucje krajowe – znają one doskonale sytuację rządu i samego KFD. W gronie kupujących mało jest inwestorów zagranicznych, którzy mogliby odmiennie oceniać nasze ryzyko.

[b]Jaką różnicę rentowności w stosunku do rządowych papierów jesteście w stanie zaakceptować?[/b]

Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Mogę tylko przypomnieć, co mówiłem kiedyś – oczekuję, że poziomy marż powinny spadać.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego