Francuski Societe Generale wycofał się ze starań o kupno Banku Zachodniego WBK – wynika z naszych informacji. – Jeszcze dwa miesiące temu było kilka dużych grup mocno zainteresowanych wejściem w BZ WBK. Te instytucje wycofały się ze względu na kryzys w strefie euro – mówi nam osoba związana z transakcją.
Wśród zainteresowanych miał być właśnie Societe Generale. Francuski bank jest jednak zaangażowany na greckim rynku (ma pakiet kontrolny Geniki Banku oraz papiery greckiego rządu o wartości 3 mld euro).
Według naszego rozmówcy mniejsze zainteresowanie może oznaczać niższą cenę za 70 proc. akcji szóstego co do wielkości banku w Polsce. BZ WBK, według bieżącej wyceny giełdowej, jest wart 13,5 mld zł, co oznacza, że za 70-proc. pakiet trzeba byłoby zapłacić około 10 mld zł. Wcześniej mówiło się jednak o 10–20-proc. premii za pakiet kontrolny.
Zdaniem specjalistów nadal najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla Banku Zachodniego WBK jest kupno przez inwestora strategicznego. W ich opinii takie rozwiązanie byłoby korzystne dla irlandzkiego Allied Irish Banks, obecnego posiadacza 70 proc. akcji poznańsko-wrocławskiego banku. Irlandczycy mogliby liczyć na odkupienie całego pakietu AIB.
Po tym, jak Stanisław Kluza, szef nadzoru finansowego, powiedział, że możliwe są różne scenariusze sprzedaży BZ WBK, w prasie coraz więcej spekulacji na ten temat. „Gazeta Wyborcza” napisała wczoraj o koncepcji zbudowania konsorcjum wokół polskich instytucji, m.in. kontrolowanych przez Skarb Państwa PKO BP i PZU, które kupiłyby pakiety akcji BZ WBK. Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy Premierze, miał już rozmawiać w tej sprawie z Irlandczykami.