Podaje też za anonimowymi źródłami związanymi z Societe Generale, że może on potrzebować podwyższenia kapitału, aby móc kupić pakiet BZ WBK.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że SG prawdopodobnie nie zdecyduje się na udział w przetargu ze względu na zaangażowanie na greckim rynku, który przeżywa kłopoty.Z naszych informacji wynika, że poważnym kandydatem do przejęcia jest HSBC. Z kolei francuska gazeta wymienia jeszcze Banco Santander, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Intesa Sanpaolo, rosyjski Sbierbank. Proces sprzedaży BZ WBK przygotowuje amerykański Morgan Stanley. Właśnie kończą się prace nad skompletowaniem danych potrzebnych do przeprowadzenia due diligence (badania kondycji finansowej) przez inwestorów.

Przejęcie BZ WBK przez zagraniczną grupę bankową jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale na rynku wskazuje się inne możliwe warianty. Według nieoficjalnych informacji przeprowadzana jest próba zmontowania konsorcjum składającego się z polskich spółek, które przejęłoby pakiet. Niedawno Stanisław Kluza, szef Komisji Nadzoru Finansowego, powiedział, że możliwy jest wariant, w którym BZ WBK przejęłyby polskie instytucje, np. OFE, TFI, private equity.

Grupa AIB, irlandzki inwestor BZ WBK, dostała rządową pomoc i zobowiązała się do sprzedaży akcji BZ WBK i podniesienia kapitałów do końca tego roku. BZ WBK jest wart już 15 mld zł, co oznacza że za 70-proc. pakiet trzeba będzie wyłożyć ponad 10 mld zł.