Na takie właśnie prowizje związane z przygotowaniem ofert publicznych oraz fuzji i przejęć liczyć mogą banki inwestycyjne. BH ocenia, że w tym roku dojść może w sumie do 15 debiutów giełdowych i 25 emisji akcji już notowanych spółek. Bank oczekuje również 195 transakcji typu M&A. W przyszłym takich projektów może być już 254, za dwa lata – 356.
Z tego też powodu szefowie Citigroup, właściciela BH zdecydowali o otwarciu w Polsce biura bankowości inwestycyjnej. Dziś ujawnili szczegóły projektu. Potwierdziły się m.in. informacje „Parkietu”, że szefem biura zostanie Paweł Graniewski, prawnik związany wcześniej z Morgan Stanley – od maja br. doradca zarządu BH. Bank rekrutuje też jego zastępcę. Do pracy nad projektami zaangażowano także jednego analityka. Zespół na Polskę zostanie również wsparty dwoma absolwentami London School of Economics, którzy pozostaną jednak w brytyjskim biurze.
- Chcemy oprzeć naszą działalność na trzech mocnych filarach – bankowości korporacyjnej, dzięki której mamy kontakt z dużymi polskimi firmami, silnej pozycji Domu Maklerskiego Banku Handlowego jak i sieci Citigroup – wyjaśnia James Bardrick, szef bankowości inwestycyjnej Citi w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). – Dla nas jest to projekt regionalny. Chcemy pomóc naszym klientom z innych krajów wejście na najbardziej płynny rynek w tej części Europy, jakim jest Giełda Papierów Wartościowych – dodaje Michał Mrożek, wiceprezes Banku Handlowego.
Na razie bankowość inwestycyjna funkcjonować ma w strukturze BH. – Zależało nam na szybkim uruchomieniu projektu. Cały zespół ma być gotowy w ciągu miesiąca. Docelowy model zależeć będzie od operacyjnych potrzeb – tłumaczy Mrożek. To inna koncepcja niż bankowość inwestycyjna Citigroup w Polsce w latach 90-tych – funkcjonująca wówczas pod szyldem Schroder Polska. Była do autonomiczna spółka, doradzająca m.in. przy największych prywatyzacjach (np. Telekomunikacji Polskiej). Zespół został jednak rozwiązany. – Rzeczywiście, poprzednie kierownictwo Citigroup nie dawało jasnych wytycznych. Tym razem cele całej grupy zostały jasno określone, polski rynek jest atrakcyjny i jestem pewien, że otwarcie biura do decyzja na długie lata – deklaruje James Bardrick
Bankierzy Citigroup pracują w tym momencie nad dwoma projektami (jeden w branży energetycznej i jeden w branży telekomunikacyjnej). Przygotowywana jest także oferta jednej ze spółek o średniej wielkości. – Nowe podejście pozwala nam nie tylko odpowiadać na zapytania ofertowe ze strony spółek, ale także budować projekty na bazie dłuższej współpracy z klientami korporacyjnymi – wiceprezes BH.