[b]Czy niska cena sprzedaży akcji Tauronu, wynosząca 57 gr, nie zniechęci prywatnych spółek do IPO? [/b]
Możemy rzeczywiście mieć do czynienia z ograniczeniem prywatnych IPO. Ostatnia słabość tego rynku w dużej mierze wynika z efektu wypychania przez duże oferty prywatyzacyjne Skarbu Państwa – tu podaż akcji jest tak duża, że zaspokaja popyt inwestorów. Powoduje też, że ewentualne oferty prywatne muszą konkurować niższymi cenami. Z tym prywatni właściciele nie zawsze chcą się godzić, gdyż ich oczekiwania co do wartości spółki są często osadzone jeszcze w realiach poprzedniej hossy, czyli wysokie.
[b]Czy z punktu widzenia akcjonariuszy BZ WBK i PKO BP, w tym funduszy, scenariusz samodzielnego zakupu BZ WBK przez PKO BP, co popiera resort skarbu, jest pomyślny?[/b]
Dla akcjonariuszy najważniejsza jest cena, jaką zaoferuje inwestor. Z punktu widzenia PKO BP, ewentualna fuzja niekoniecznie musi przynieść oczekiwane korzyści. W związku z tym cena, jaką zaoferuje bank, nie powinna być najwyższa. Jestem przekonany, że inni inwestorzy są w stanie zdecydowanie lepiej wykorzystać potencjał BZ WBK i, co za tym idzie, więcej zapłacić za akcje banku.
[b]Polska giełda zachowuje się w ostatnich dniach dość słabo. Dlaczego? [/b]