Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało do konsorcjum pracującego przy prywatyzacji warszawskiej giełdy aż 13 banków inwestycyjnych i domów maklerskich. Cztery międzynarodowe podmioty – Citigroup, JP Morgan, Goldman Sachs i UBS – wybrane zostały w drodze konkursu. Polskie domy maklerskie resort wskazał już bez sprawdzania ofert od całej branży.
[srodtytul]Kluczowy październik[/srodtytul]
W środę na giełdzie odbyło się spotkanie przedstawicieli firm inwestycyjnych tworzących konsorcjum. W dyskusji zarysował się wstępny harmonogram oferty, która ma się zakończyć wprowadzeniem GPW na parkiet w połowie listopada. Ten termin pozwala na zakup akcji przez inwestorów z rynku amerykańskiego, którzy muszą przestrzegać reguł dotyczących aktualności danych.
W prospekcie, który GPW złoży do Komisji Nadzoru Finansowego pod koniec sierpnia, znajdą się dane finansowe GPW za pierwsze półrocze. Wtedy też prace rozpoczną analitycy instytucji doradzających giełdzie, którzy do końca września muszą opracować raporty o spółce wraz z jej wyceną.
Zarząd giełdy zobligowany będzie do odpowiedzi na ich pytania. Gotowe raporty trafią później do klientów firm inwestycyjnych pracujących przy debiucie. Na październik giełda i doradcy planują tzw. road-show, w trakcie którego spotykać się będą z inwestorami w różnych krajach. Rozmowy służyć mają zwiększeniu zainteresowania polską giełdą. Część zarządzających nie może zresztą złożyć zapisów przed spotkaniem się z zarządem spółki oferującej akcje.