– Nie możemy wykluczyć sprzedaży ZEC, bo myślimy o optymalizacji struktury KHW – potwierdza Roman Łój, prezes węglowego holdingu.Oczywistym nabywcą ZEC Katowice wydaje się katowicki Tauron, który ma już w grupie katowickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC), a ponadto EC?Tychy, EC Nowa, EC Stalowa Wola i PEC w Dąbrowie Górniczej.

Taki scenariusz jest brany pod uwagę przez KHW. – Zakładamy, że jeśli zapadłaby ostateczna decyzja o sprzedaży ZEC Katowice, to Tauron uczestniczyłby w tym procesie – wyjaśnia prezes KHW. Ale prędko to nie nastąpi, bo ZEC?nie został nawet jeszcze wyceniony. Według naszych ustaleń ciepłownicze zakłady mogą być warte ok. 150 mln zł.

Co na to Tauron? – Obecna strategia Tauronu nie przewiduje nowych przejęć w sektorze ciepłowniczym. W planie jest wyodrębnienie produkcji i sprzedaży ciepła jako osobnego obszaru biznesowego i jego wewnętrzna integracja, ale w oparciu o istniejące już aktywa – wyjaśnia Paweł Gniadek, rzecznik grupy Tauron. Pytany o ZEC Katowice nie wyklucza jednak, że Tauron rozważy złożenie oferty na te zakłady, jeżeli KHW to zaproponuje.

Majątek ZEC Katowice stanowią kotłownie, sieci i stacje ciepłownicze zlokalizowane w rejonie kopalń należących do KHW. Łączna moc cieplna wszystkich kotłowni należących do zakładów wynosi 689,5 megawatów. W kotłowni Wesoła spalany jest oprócz węgla gaz pochodzący z odmetanowania kopalni. Pozostałe kotłownie opalane są węglem, miałem lub miałem i groszkiem, którego rocznie zużywa się tam 240 tys. ton.