Tak wynika z szacunków ekspertów, które potwierdzają firmy. – Pożyczki przez Internet to najszybciej rosnący segment rynku pożyczkowego – mówi Loukas Notopoulos, prezes lidera branży, firmy Vivus.pl.
Jak wynika z opracowania „Mikropożyczki w Polsce", pierwszej próbie analizy branży, zleconej przez Związek Firm Pożyczkowych, przeciętna kwota, jaką Polacy pożyczają w sieci, to niespełna 450 zł. W przypadku stałych klientów kwota wzrasta do 745 zł. Mikropożyczki są udzielane zazwyczaj na okres nie dłuższy niż 30 dni, a cały proces, wraz z weryfikacją klienta i oceną zdolności kredytowej, odbywa się przez Internet.
Jak wynika z raportu, średni koszt pożyczki internetowej waha się od 17 do 27 proc. pożyczonej kwoty. To, ile trzeba oddać, zależy m.in. od tego, ile pożyczyliśmy, jak szybko spłacamy. Przy czym na innych warunkach pożyczają nowi, a na innych stali kienci.
Okazuje się, że otrzymać pożyczkę poza bankiem wcale nie jest łatwo. Szansę na nią ma tylko 4 na 10 nowych klientów. Ale już w przypadku stałych klientów odsetek akceptowanych wniosków przekroczył w 2013 r. 80 proc.
W I półroczu 2013 r. w windykacji była jedna trzecia pożyczek udzielonych nowym klientom (18 proc. w przypadku klientów stałych). Stracone pożyczki (przeterminowane o ponad 180 dni) stanowiły 11 proc. portfela kredytowego nowych klientów (dla porównania w SKOK stanowią ok. 17 proc.).