Sensacyjny przebieg włoskiego przetargu na UMTS

Aktualizacja: 06.02.2017 06:35 Publikacja: 23.10.2000 19:10

Najnowsza z istniejących we Włoszech firm telekomunikacyjnych, wyspecjalizowanych w usługach bezprzewodowych - Blue - zawiadomiła o wycofaniu się z przetargu na licencje dotyczące UMTS na tamtejszym rynku. Przetarg ten rozpoczął się 19 października, ale już następnego dnia Blue wystąpiła o jego zawieszenie. Powodem był spór z głównym udziałowcem - British Telecommunications.

Włoscy akcjonariusze Blue, na czele z Autostrade - operatorem autostrad - domagali się, aby brytyjski partner natychmiast powiększył udział z 20% do przeszło 51%, albo zrezygnował z niego na korzyść innego inwestora strategicznego. Kierownictwo BT, obciążonego olbrzymim długiem, nie było jednak w stanie podjąć od razu takiej decyzji. Do porozumienia nie doprowadziły też przeprowadzone w niedzielę rozmowy. Efektem była więc rezygnacja Blue, która może oznaczać zakończenie przetargu.

Byłoby to bardzo korzystne dla pozostałych pięciu uczestników, między których zostałoby rozdzielonych pięć koncesji i to po niespodziewanie niskich cenach. Do tej pory zaoferowano bowiem po 2,42 mld euro do 2,45 mld euro za licencję. Oznaczałoby to łącznie tylko 12,2 mld euro, podczas gdy rząd spodziewał się wpływów sięgających 25 mld euro, zwłaszcza po przetargach w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie do kasy państwa wpłynęło odpowiednio 39 mld euro oraz 50,5 mld euro.

Pozostali poza Blue uczestnicy przetargu to: Telecom Italia Mobile - największy operator telefonii komórkowej we Włoszech, należący w 60% do Telecom Italia, Omnitel kontrolowany przez brytyjską Vodafone Group, Wind należący do Enela i France Telecom oraz dwa utworzone specjalnie w tym celu konsorcja. Pierwszym z nich jest Andala, którego właścicielem jest Hutchison Whampoa z Hongkongu, drugim zaś Ipse, kontrolowane przez hiszpańskiego potentata telekomunikacyjnego Telefonica oraz fińską firmę tej branży Sonera.

Nie wykluczano, że rząd włoski podejmie próbę powtórzenia przetargu, w którym o cztery licencje miałoby ubiegać się pięciu oferentów. Władze w Rzymie musiałyby jednak udowodnić, że firma Blue od początku nie chciała wziąć udziału w całej operacji.

AK PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku