RCSS uważa, że PKB w 2000 roku wzrośnie o 4,5-5%

Aktualizacja: 06.02.2017 06:18 Publikacja: 10.11.2000 13:16

PKB wzrośnie w 2000 roku o 4,5-5 proc., deficyt obrotów bieżących na koniec roku wyniesie 7 proc. PKB, inflacja w grudniu spadnie do 9,5 proc. - prognozuje Rządowe Centrum Studiów Strategicznych. RCCS szacuje, że PKB wzrósł w III kwartale o około 4,0 proc. i prognozuje wzrost o 3 proc. w IV kwartale 2000 roku w porównaniu ze wzrostem PKB w III kwartale 1999 roku o 5,0 proc., a w IV kw. o 6,2 proc. "To w dalszym ciągu zapewnia Polsce jedno z najwyższych miejsc w tej części Europy, a chyba 3 miejsce w całej Europie, jeżeli dane nie zostaną w sposób znaczący zweryfikowane" - powiedział Jerzy Kropiwnicki, szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych na piątkowej konferencji prasowej.

NA KONIEC ROKU SPADEK PRODUKCJI ROLNEJ O 5-10 PROC.

Według RCSS produkcja przemysłowa wzrośnie na koniec 2000 roku o 7,5-8 proc., w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Natomiast 5-10 proc. spadek produkcji w stosunku do ubiegłego roku RCSS przewiduje w produkcji rolniczej. "Ceny skupu przybierały bardzo wysokie poziomy. Był to jeden z poważniejszych czynników inflacjogennych. Jednocześnie relacje cen towarów kupowanych przez rolników do cen towarów sprzedawanych przez nich po raz pierwszy od wielu lat kształtowały się na korzyść producentów rolnych" - powiedział Kropiwnicki.

INFLACJA JEDNOCYFROWA OD LISTOPADA

RCSS prognozuje spadek inflacji w grudniu 2000 roku do około 9,5 proc. z 9,8 proc. w 1999 roku, inflacja w ujęciu średniorocznym w 2000 roku wzrośnie do około 10,0 proc. z 7,3 proc. w 1999 roku.

Natomiast w październiku, według RCSS, inflacja spadnie do 10,1 proc. z 10,3 proc. we wrześniu. "Ale już od listopada inflacja powinna być jednocyfrowa. My szacujemy na 9,9 proc." - powiedział. Jego zdaniem, inflacja w obecnym roku nie miała charakteru popytowego, tylko kosztowy. "Tylko Rada Polityki Pieniężnej w swoich działaniach postępuje tak, jakbyśmy mieli do czynienia z klasyczną inflacją popytu. Tymczasem wszystkie dane, którymi dysponujemy potwierdzają, że jest to inflacja kosztów" - powiedział.

Kropiwnicki powiedział, że dla kształtowania inflacji najsilniejsze były w tym roku impulsy ze strony cen paliw, od września 1999 do września 2000 roku ceny paliw wzrosły o 26 proc., ceny żywności o 11,7 proc., a ceny usług o 11,3 proc.

DEFICYT OBROTÓW SPADA, ROSNĄ OBROTY NIESKLASYFIKOWANE

RCSS prognozuje spadek deficytu obrotów bieżących do około 7,0 proc. PKB z 7,6 proc. PKB w całym 1999 roku i 7,2 proc. PKB w ujęciu 12-miesięcznym na koniec września. "Dobra wiadomość, to wzrost dodatniego salda obrotów niesklasyfikowanych. Wygląda na to, że ten sektor gospodarki ponownie odnotuje dynamiczny wzrost" "Bilans obrotów bieżących przestał być koszmarem spędzającym sen z oczu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedefiniował swój pogląd na tę wielkość. Patrzy się spokojniej, analizuje się przyczyny i źródła finansowania" - dodał. Kropiwnicki powiedział, że w Polsce deficyt obrotów bieżących w 30 proc. finansowany jest obrotami niesklasyfikowanymi, inwestycje bezpośrednie finansują deficyt w 58 proc. "Poza tym mamy bardzo wysoki poziom rezerw dewizowych, 25,4 mld USD. Niskie też jest zadłużenie krótkoterminowe, które może szybko przekształcić się w ucieczkę kapitału" - powiedział.

BEZROBOCIE PONIŻEJ 15 PROC. PRZY 5-PROC. WZROŚCIE PKB

RCSS prognozuje wzrost stopy bezrobocia na koniec 2000 roku do ok. 14,5-15,0 proc. z 13,1 proc. w grudniu 1999 roku. "W Polsce stopa bezrobocia daje się wchłaniać przy tempie wzrostu PKB powyżej 5 proc. Kwestia utrzymania wzrostu PKB na poziomie około 5 proc. będzie miała kluczowe znaczenie dla utrzymania bezrobocia na poziomie nie wyższym niż 14,9 proc." - powiedział.(PAP)

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku