Silne zwyżki w USA

Aktualizacja: 06.02.2017 05:42 Publikacja: 05.12.2000 20:12

Na dzisiejszej sesji wszystkie amerykańskie indeksy silnie zwyżkowały, na godzinę przed zamknięciem Nasdaq Composite o 7,7% (do 2818 pkt.), a Dow Jones o 2,7% (do 10840 pkt.). Zwyżki na giełdach są reakcją na wypowiedzi Alana Greenspana i coraz mniejsze szanse Al Gore?a na przedłużenie spektaklu wyborczego. Jutro ostatecznie powinno się wyjaśnić jak zakończą się próby wiceprezydenta w przedłużaniu niepewności co do wyniku wyborów.

Pozytywne informacje polityczne spowodowały, że mocno przecenione akcje spółek teleinformatycznych stały się głównym obiektem zainteresowania inwestorów. Na Nasdaq niektóre spółki (Network Appliance, eBay, JDS Uniphase, Qlogic) zyskały ponad 15%. Na NYSE również silnie zwyżkują spółki nowych technologii ? Intel, Microsoft i HP zyskały ponad 5%. Silnie zwyżkują też firmy innych branży, poza naftową, spożywczą i farmaceutyczną.

Nasdaq Composite wyraźnie pokonał przyspieszoną linię trendu spadkowego i daje techniczne sygnały do wchodzenia na rynek. Najbliższe poziomy oporu znajdują się na wysokości 3000 ? ostatni szczyt i 3100 ? średnioterminowa linia trendu spadkowego. Dopiero po jej przebiciu będzie można mówić o końcu bessy, bowiem obecnie w każdej chwili może dojść do ujawnienia się podaży realizującej zyski.

Dow Jones wybił się z trendu bocznego i wykonał wzrost bliski szerokości konsolidacji. Dalsze zwyżki mogą być więc poprzedzone korektą, najbliższy ważny poziom oporu znajduje się bowiem na wysokości 11000 ? podwójny szczyt z początku listopada.

Adam Łaganowski

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku