29 grudnia 2000 r. Telekomunikacja Polska SA zaskarżyła decyzję ministra łączności w sprawie ustalenia zasad rozliczeń między operatorami w telefonii międzymiastowej ? informuje Rzeczpospolita. Dzień wcześniej Netia zażądała ponownego rozpatrzenia wniosków dotyczących koncesji na UMTS.
W obu przypadkach minister podtrzymuje swe wcześniejsze decyzje.
Jeszcze 28 grudnia na konferencji prasowej minister łączności wyrażał nadzieje, że TP SA nie zaskarży jego decyzji w sprawie arbitralnego ustalenia stawek rozliczeń między operatorami w łączności międzymiastowej, bo "nie sądzi, by stosując taką politykę TP SA mogła osiągnąć coś więcej". Życie pokazało, że nadzieje ministra były płonne. 29 grudnia po południu TP SA zaskarżyła decyzje ministra.
Jednak minister był przygotowany na taką ewentualność i - jak nam powiedział Przemysław Sypniewski, rzecznik Ministerstwa Łączności - Tomasz Szyszko na piśmie podtrzymał swe wcześniejsze decyzje.
Teraz TP SA może odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale jeśli nawet to zrobi, to nie zablokuje startu działalności trzech alternatywnych operatorów łączności międzymiastowej. NSA bada bowiem zgodność procedur i decyzji ministra z prawem, decyzje zaś w sprawie stawek rozliczeń między operatorami mają klauzulę natychmiastowej wykonalności.