Proces sprzedaży mini-BPH jest na zaawansowanym etapie i powinien zostać sfinalizowany do końca tego roku - ocenia Allesandro Profumo, prezes włoskiej grupy UniCredit.
Mini-BPH ma być wydzielony z funkcjonującego w tej chwili Banku BPH, który zostanie przyłączony do Pekao. Sprzedaż mini-BPH (centrala banku oraz 200 placówek) to efekt ubiegłorocznego porozumienia UniCredit z polskim rządem w związku z fuzją włoskiego banku (który jest inwestorem strategicznym Pekao) z niemieckim HVB (który był właścicielem BPH).
Nabywca mini-BPH może być znany w ciągu kilku tygodni. Kilka dni temu UniCredit zakończył przyjmowanie wiążących ofert zakupu mini-BPH. Istnieje ryzyko opóźnienia zamknięcia transakcji ze względu na to, że odkupienie mini-BPH może się wiązać z koniecznością ogłoszenia przez jego nabywcę wezwania na akcje po cenie zbliżonej do obecnych notowań BPH (cena akcji wydzielonego banku będzie niższa).
Według wiceministra skarbu Pawła Szałamachy, cytowanego w środę przez Reutera, są dwa sposoby poradzenia sobie z tym problemem. Jeden z nich to przesunięcie rozliczenia transakcji zakupu mini-BPH o kilka miesięcy, do czasu, kiedy możliwe będzie uzyskanie wyceny mini-BPH odpowiadającej wartości akcji. Drugie rozwiązanie polegałoby na wypłaceniu przez UniCredit rekompensaty dla nabywcy mini-BPH.
Na koniec kwietnia zaplanowane są walne zgromadzenia Pekao i BPH, na których zostaną podjęte uchwały o połączeniu obu instytucji.