Najważniejszą rolę w zapewnieniu maksymalnego stopnia bezpieczeństwa pieniędzy uczestników funduszy odgrywa konstrukcja funduszu inwestycyjnego i zarządzającego nim towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Podmioty te są odrębnymi osobami prawnymi (oznacza to, że majątek funduszu jest rozdzielny z majątkiem TFI). W przypadku ewentualnej upadłości towarzystwa oszczędnościom uczestników funduszu nic nie zagraża, gdyż powierzone przez nich pieniądze przechowywane są przez bank, który pełni funkcję depozytariusza. Warto dodać, że w przygotowanej nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych znalazł się nowy zapis (art. 28, ust. 4), który w sposób jednoznaczny zapewni nienaruszalność środków wnoszonych do funduszy przez ich uczestników w sytuacji, gdy TFI zostałoby postawione w stan upadłości lub zostałoby skierowane przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne. Rozwiązanie to jest analogiczne do obowiązującej obecnie regulacji (w art. 81 w odniesieniu do depozytariusza).
Po pierwsze
- bezpieczeństwo
Ochronę interesu uczestników funduszy zapewnia organ nadzoru (Komisja Nadzoru Finansowego), który pełni funkcję nadzorczą i kontrolną w stosunku do funduszy inwestycyjnych, zarządzających nimi towarzystw, a także podmiotów zaangażowanych w obsługę funduszy inwestycyjnych - depozytariuszy, agentów transferowych, podmiotów prowadzących dystrybucję tytułów uczestnictwa oraz innych podmiotów, którym TFI powierzyły wykonywanie swoich obowiązków (np. firm zarządzających aktywami).
Istotną rolę w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa inwestorów lokujących pieniądze w funduszach odgrywają również przepisy określające zakres dopuszczalnych lokat funduszy i obowiązujących je limitów inwestycyjnych (zarówno w odniesieniu do udziału poszczególnych rodzajów instrumentów finansowych oraz aktywów niefinansowych w aktywach netto, jak też dotyczące maksymalnego poziomu zaangażowania, np. w papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego jednego emitenta) oraz regulacje zakazujące funduszom dokonywania określonych lokat, przeprowadzania transakcji lub zawierania określonych umów. Ograniczenia w działalności lokacyjnej funduszy jako instytucji zaufania publicznego (ich zakres jest determinowany głównie formą prawną funduszu) mają na celu uniknięcie podejmowania przez zarządzających nadmiernego ryzyka, co jest zbieżne z art. 3 ustawy (stanowi on, iż fundusz powinien prowadzić działalność "ze szczególnym uwzględnieniem interesu uczestników, przestrzegając zasad ograniczania ryzyka inwestycyjnego określonych w ustawie").