Immoeast bierze na cel portfele firm i ich udziały

Około 200 mln euro, czyli ponad 700 mln zł, pochłonął dokonany przez Immoeast zakup portfela nieruchomości Longbridge w Rumunii - donoszą rumuńskie media

Aktualizacja: 28.02.2017 02:41 Publikacja: 26.03.2008 08:50

Działający na rynku nieruchomości Europy Środkowo- i Południowo-Wschodniej austriacki gigant, którego akcje notowane są na giełdach w Wiedniu i w Warszawie, zamierza szukać okazji do przejęcia firm z branży lub należących do nich portfeli nieruchomości, a nie tylko pojedynczych obiektów. Zmiana podejścia to efekt niepokojów na międzynarodowych rynkach finansowych, wywołanych kryzysem na rynku kredytów hipotecznych w segmencie subprime.

Z jednej strony, wzrosła awersja inwestorów do ryzyka, a to z kolei przełożyło się na coraz bardziej powszechne oczekiwania wzrostu stóp kapitalizacji (jest to wskaźnik ukazujący stosunek rocznych dochodów z najmu nieruchomości do jej wartości rynkowej). Oznacza to zahamowanie wzrostu wycen nieruchomości komercyjnych w regionie lub nawet ich spadek. Nabywanie gotowych projektów stało się tym samym mniej opłacalne.

Z drugiej strony, kryzys zaszkodził mocno notowaniom firm z sektora nieruchomości, o czym na własnej skórze przekonał się Immoeast (jego kurs spadł o kilkadziesiąt procent od debiutu na GPW). Austriacy zamierzają wykorzystać przecenę i myślą o przejęciach przedsiębiorstw z sektora nieruchomości, których notowania są dużo niższe niż wartość aktywów netto (NAV), a także o zakupie firm pozagiełdowych.

Zamierzenia te Immoeast zaprezentował w opublikowanym w ubiegły czwartek sprawozdaniu finansowym za trzy kwartały roku obrotowego 2007/2008. O możliwości zakupu kilku firm (zamiast bezpośredniego finansowania projektów inwestycyjnych) mówił również w rozmowie z "Parkietem" Karl Petrikovics, dyrektor generalny spółki.

Do takich transakcji można na pewno zaliczyć dokonany przez Immoeast zakup portfela rumuńskich nieruchomości od brytyjskiej grupy Longbridge. Zarząd poinformował o niej we wspomnianym ostatnim raporcie kwartalnym, nie ujawniając jednak jej wartości. Rumuńskie media (m. in. Ziarul Financiar) donoszą, że zakup pochłonął około 200 mln euro, czyli ponad 700 mln zł. Immoeast wskazuje, że w wyniku transakcji z Longbridge został właścicielem pięciu projektów mieszkaniowych o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej około 300 tys. mkw. (inwestycje te mają zostać zrealizowane w ramach joint venture z lokalnym partnerem) oraz projektów handlowych: Rocar Park na południe od centrum Bukaresztu (60 tys. mkw. powierzchni do wynajmu) oraz centrum handlowe w Braszowie (30 tys. mkw.).

Mimo że punkt ciężkości inwestycji Immoeastu przesuwa się w kierunku Rosji i Ukrainy, Rumunia pozostaje dla niego strategicznym rynkiem. Świadczy o tym chociażby uczestnictwo Immoeastu w kolejnym podwyższeniu kapitału rumuńskiego dewelopera - Adama.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28