Nie widać, aby dobre wyniki domów maklerskich w 2007 r. przełożyły się na ofertę edukacyjną dla klientów. "Parkiet" przepytał największych brokerów, jak zamierzają pomóc merytorycznie klientom. Okazuje się, że nowych przedsięwzięć nie ma zbyt wiele. Większość inicjatyw sprowadza się do prowadzenia specjalnych stron internetowych, spotkań z inwestorami przy okazji promowania nowych produktów oraz publikacji raportów analitycznych. Żaden dom maklerski nie chciał ujawnić, ile pieniędzy rzeczywiście przeznacza na szkolenia swoich klientów. - Nie są to znaczące sumy - przyznają tylko nieoficjalnie ich szefowie.
Część osób z branży uważa, że brokerzy nie powinni rozszerzać pomocy dla klientów. - I tak domy maklerskie robią dużo więcej w tej dziedzinie, niż np. banki - można usłyszeć. Władze Giełdy Papierów Wartościowych podkreślają jednak, że edukacja inwestorów ma duże znaczenie. - Wyedukowany rynek jest bardziej racjonalny i bezpieczny - mówi Adam Maciejewski, członek zarządu GPW. - Doświadczenie pokazuje, że systematyczna edukacja buduje lojalność klienta i buduje bazę kliencką, a także pozwala rozwijać i sprzedawać nowe usługi - dodaje. Warszawski parkiet planuje otwarcie nowych stron www o derywatach i produktach strukturyzowanych. Od kilku lat giełdowa Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego prowadzi szkolenia, szkolną grę giełdową oraz finansuje wydawnictwa o tematyce giełdowej. GPW wraz z Izbą Domów Maklerskich chce także powołać Instytut Rynku Kapitałowego, który ma być kuźnią kadr dla domów maklerskich.
Co planują brokerzy? CDM Pekao zapowiada spotkania z inwestorami w różnych miejscach kraju w ramach "stowarzyszeń inwestorskich". Podobne szkolenia planują m. in.: Dom Inwestycyjny BRE Banku, Biuro Maklerskie BPH, DM PKO BP i ING Securities. DM BZ WBK co tydzień prowadzi także czat z wybranym analitykiem. DM BOŚ uruchomiło blog "maklerski", tworzony przez pracowników domu. Zwykle oferta edukacyjna jest bezpłatna. - Nie pobieramy opłat, uznając, że klient, który płaci za prowadzenie rachunku, ma prawo oczekiwać pomocy w inwestowaniu - tłumaczy Adam Atmański, dyrektor Centrum Obsługi Klientów ING Securities.
Najwięksi brokerzy starają się także być widoczni na uczelniach ekonomicznych. Niektórzy zapraszają studentów do swoich placówek (najbliższą okazją jest dzień przedsiębiorczości, obchodzony 3 kwietnia). BM BPH kooperuje z GPW przy okazji cyklu szkoleń pod nazwą "Szkoła Giełdowa", DM BOŚ jest sponsorem Internetowej Gry Giełdowej.
Większość brokerów przy okazji projektów edukacyjnych promuje własne produkty. I tak: ING Securities tłumaczy zasady działania własnego systemu transakcyjnego Sidoma OnLine (stosują go także inne domy). DM IDMSA promuje z kolei platformę do handlu kontraktami IDM Trader. Niektóre instytucje (jak np. DM BOŚ, BM BGŻ czy DM IDMSA) współfinansują także wydawnictwa o inwestowaniu.