Przedłużają się rządowe prace nad poprawkami do pakietu zmian w prawie rynku kapitałowego. Z informacji "Parkietu" wynika, że w tym tygodniu nie ma praktycznie szans, aby Rada Ministrów zajęła się projektami zmian w ustawach: o ofercie publicznej, o obrocie instrumentami finansowymi i o funduszach inwestycyjnych. Najbardziej prawdopodobnym terminem, kiedy może się to stać, jest dopiero 15 kwietnia.

Zmian w prawie wymaga Unia Europejska. Polska nie wdrożyła bowiem dotąd przepisów dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (ang. skrót MiFID). Tymczasem czas na ich przyjęcie do prawa krajowego minął w listopadzie 2007 r. Komisja Europejska złożyła już skargę na opieszałość polskiego rządu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Argumentowała, że nie wdrażając MiFID-u, nasz kraj narusza swobodę przepływu kapitału i różnicuje inwestorów i domy maklerskie.

Rząd przygotowuje w tej chwili autopoprawkę do złożonego już do Sejmu pakietu zmian. Dopóki nie zostanie on przyjęty przez Radę Ministrów, posłowie nie mogą rozpocząć prac nad nowelizacjami. Jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy wydawało się, że MiFID-owskie poprawki szybko trafią pod obrady rządu. Przyjęte zostały bowiem przez Komitet Stały Rady Ministrów. Formalnie KSRM ma za zadanie dopiąć ostateczny kształt projektu i wyjaśnić ewentualne rozbieżności tuż przed posiedzeniem rządu. Tyle tylko, że KSRM zalecił w przypadku MiFID-u, aby pakietowi przyjrzeli się jeszcze prawnicy Kancelarii Premiera. Od tego momentu Rządowe Centrum Legislacji wyjaśnia z Ministerstwem Finansów wiele szczegółowych zapisów w trzech projektach. Wszystko wskazuje, że prace RCL i MF zakończyć się mogą jeszcze w tym tygodniu. Nie wiadomo jednak, czy starczy czasu, aby Komitet Stały zajął się MiFID-em po raz drugi. A to oznacza, że firmy inwestycyjne na gotowy pakiet poczekają. Nie jest to dobra informacja. Zmiany prawa rynku kapitałowego dotyczą bowiem tak istotnych spraw, jak wymogi kapitałowe dla domów maklerskich, sposób postępowania z klientem czy zasady działania dystrybutorów jednostek funduszy inwestycyjnych. Oprócz tego, do MiFID-owskiego pakietu rząd wpisał rozwiązania, które umożliwią pożyczanie papierów wartościowych, krótką sprzedaż, a także pozwolą na pojawienie się na giełdzie tzw. funduszy portfelowych (ang. exchanged traded funds). Wiele z tych zagadnień znajdzie się nie tylko w ustawach. Rynek czekać będzie jeszcze na publikację rozporządzeń ministra finansów, regulujących szereg szczegółowych kwestii. Dla rynku kapitałowego ważne będzie także piątkowe spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów UE w słoweńskim Brdo (Ecofin). Rozmowy dotyczyć mają m.in. zasad współpracy nadzorów w razie kryzysu.

Resort finansów, kierowany przez Jana Vincenta-Rostowskiego, nie może się uporać z reformą prawa giełdowego.

fot. A. Cynka