W poniedziałek na GPW spadki, duża zmienność WIG 20

Warszawa, 14.04.2008 (ISB) - Poniedziałkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych zakończyła się spadkami zanotowanymi przy dość niskich obrotach. Wyróżniała się jednak dużą zmiennością indeksu dużych spółek.

Aktualizacja: 27.02.2017 23:28 Publikacja: 14.04.2008 18:26

"Obserwowaliśmy dziś dużą zmienność indeksu WIG 20, którą dość trudno racjonalnie wytłumaczyć" - powiedział analityk DM BZ WBK Tomasz Jerzyk. Zaznaczył, że takiej zmienność nie było widać na pozostałych indeksach i może ona wynikać z silnego powiązania WIG 20 z rynkiem kontraktów terminowych.

WIG 20 poruszał się w poniedziałek w przedziale 2845-2905 pkt. Dzienne minimum zanotował przed publikacjami nt. sprzedaży detalicznej w USA o 14:30.

"Na szczęście po danych z USA, które okazały się lepsze od oczekiwanych, przyszło opamiętanie" - ocenił Jerzyk. Zwraca jednak uwagę na to, że rynek jest słaby, o czym świadczy znaczna przewaga firm, które w poniedziałek traciły na wartości.

Wyjątkiem były firmy chemiczne Police i Puławy, których akcje rosły na skutek pogłosek o możliwej fuzji. Kurs Polic wzrósł o 9%.

Jerzyk ocenił, że w tym tygodniu bardziej prawdopodobny jest scenariusz w którym WIG 20 będzie tracił na wartości. Zaznaczył jednak, że widać też istnienie kapitału zainteresowanego grą na wzrost i można w tym tygodniu znaleźć papiery, których kurs będzie rósł.

W poniedziałek indeks WIG 20 spadł o 0,67% do 2 873,15 pkt, WIG spadł o 0,74% do 46 715,70 pkt. Obroty wyniosły ok. 900 mln zł. (ISB)

mtd/amo

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego