Doradca ma pomóc nam przy opracowaniu pewnych potencjalnych scenariuszy, np. aktywnego inwestora lub podmiotu bardziej biernego. Generalnie zakup jakiejś firmy nie stanowi większego problemu. Problem polega na tym, że ten zakup ma się zwrócić i przynieść dodatkowe korzyści. W przemyśle chemicznym nie mają sensu fuzje dwóch podmiotów, które po połączeniu będą miały taki sam cel działania.
Interesują Was firmy krajowe, czy zagraniczne?
To sprawa, nad którą trwają wciąż prace, ale mogę powiedzieć, że skłaniam się ku rynkowi polskiemu.
A skąd pieniądze na przejęcia?
Jeśli mamy dokonywać jakichś akwizycji, to będzie nam potrzebne finansowanie zewnętrzne.
Co konkretnie ma Pan na myśli? Czy możliwe są nowe emisje akcji? A może papierów dłużnych?
Najpierw musimy wykonać analizy, które wskażą, jakie działania powinniśmy podjąć, aby zwiększyć wartość spółki. Określanie formy finansowania przedsięwzięć, które jeszcze nie zostały w żaden sposób oszacowane, jest po prostu bezcelowe.
Skąd pomysł partnerstwa, które jest trzecim wspomnianym przez Pana elementem?
Norweski koncern Yara, największy w Europie producent nawozów azotowych i fiński koncern Kemira, największy producent nawozów wieloskładnikowych, po wielu latach doszły do wniosku, że trzeba się połączyć. Dzięki temu powstaje właśnie nowy duży organizm gospodarczy.
Puławy, jako czołowy producent nawozów w Polsce i jeden z większych w Europie, też przypatrują się i zastanawiają nad ideą partnerstwa. Uważam, że musimy dość szybko podjąć kroki, które będą odpowiedzią na zachodzące na rynku procesy.
Czy to znaczy, że Puławy będą "polską Yarą"?
To za dużo powiedziane. Ja mówię o partnerstwie.Police są potencjalnie bardzo dobrym partnerem. Wspólnie widzimy możliwość współpracy na bazie projektów marketingowych, logistycznych, jak i inwestycyjnych. O konkretach poinformujemy już w niedługim czasie.
Dziękuję za rozmowę.
* Strategia podwójnego ZAP - ZAP to skrót od Zakłady Azotowe Puławy, wykorzystany marketingowo do określenia celów strategii spółki. Są nimi: zaufanie i zadowolenie akcjonariuszy (ZZ), dzięki aktywizacji aktywów (AA) i przyrost potencjału spółki (PP).
** RSM - roztwór saletrzano-mocznikowy, wysoko skoncentrowany nawóz azotowy
*** AdBlue - produkt dodawany jako środek redukujący szkodliwe cząstki spalin w silnikach samochodów ciężarowych.