Promesy ułatwią inwestowanie

Planowanie wieloletnie nie powinno być celem samym w sobie, ale ułatwiać organizowanie przetargów

Aktualizacja: 27.02.2017 20:47 Publikacja: 19.04.2008 19:08

Czy z wiceministrem Gomułką, czy nie, program konwergencji będzie realizowany - zapowiedział Michał Boni, szef doradców ekonomicznych premiera. Dokument przyjęty przed kilkoma tygodniami przez rząd zakładał stopniowe obniżanie deficytu sektora finansów publicznych z 2,5 proc. w tym roku do 1,5 proc. w 2010 r. Taki scenariusz pozwalał na wypełnienie kryteriów fiskalnych wymaganych przy przyjęciu euro. Za opracowanie programu odpowiadał właśnie Stanisław Gomułka, który w środę złożył rezygnację.

W piątek były już wiceminister skrytykował otoczenie Donalda Tuska za opieszałość w reformach. - Z Ministerstwa Finansów wychodzą pomysły, które utykają gdzieś na szczeblu premiera - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Podkreślił również, że był przeciwny kolejnej obniżce składki rentowej (o 4 pkt proc.), jaka dokonała się na początku tego roku. Dodał, że nie widział sensu w zwiększaniu nakładów na służbę zdrowia przed jej zreformowaniem.

Obowiązki Stanisława Gomułki przejęła Elżbieta Suchocka-Roguska, która odpowiadała w resorcie za prace nad budżetem. W rozmowie z dziennikarzami podkreślała, że jest za kontynuacją reformy finansów publicznych, potrzebuje jednak czasu na zorientowanie się, co do tej pory przygotował zespół kierowany przez Stanisława Gomułkę.

Elżbieta Suchocka-Roguska zapowiedziała, że w połowie roku gotowa ma być ustawa reorganizująca sposób wydawania publicznych pieniędzy. Wiceminister chciałaby, aby większa część wydatków zapisywana była w postaci promes budżetowych na kilka lat. - Na ich podstawie dysponenci środków mogliby rozpisywać przetargi na kolejne lata, nie czekając na konkretny zapis w ustawie budżetowej - tłumaczy.

Elżbieta Suchocka-Roguska sceptycznie wyraziła się co do szans, że przyszłoroczny budżet będzie zawierał perspektywę finansową na trzy kolejne lata. - Najpierw musimy wiedzieć, czemu ma służyć planowanie wieloletnie - zaznaczyła.

Zdaniem wiceminister, dobrym narzędziem dla planowania wydatków na kolejne lata byłby budżet zadaniowy. - Taka forma pozwalałaby przesuwać niewykorzystane środki do innych podmiotów realizujących dane zadanie - tłumaczyła.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego