Już ponad połowa mieszkańców Europy regularnie korzysta z internetu - wynika z opublikowanego w piątek w Brukseli sprawozdania Komisji Europejskiej na temat dotychczasowych wyników realizacji unijnej strategii 2010 na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, obejmującej obszar technologii teleinformatycznych.

Zdaniem Brukseli, 80 proc. Europejczyków posiada łącze szerokopasmowe, a 60 proc. usług publicznych w Unii Europejskiej jest w pełni dostępnych w sieci. Dzięki dynamicznemu rozwojowi usług szerokopasmowych w Europie dwie trzecie szkół i połowa lekarzy dysponują szybkim połączeniem z internetem. - Cieszy nas to, jednak niektóre regiony nadal mają sporo do nadrobienia, jeśli chodzi o dostępność internetu - powiedziała Viviane Reding, komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Branża teleinformatyczna w UE charakteryzuje się wprawdzie bardzo wysokim wskaźnikiem nakładów na badania naukowe, który w Szwecji, Finlandii i Danii jest wyższy niż w USA, jednak na Słowacji i Łotwie oraz w Polsce ciągle nie przekracza on 1 proc. PKB. Nasz kraj pozostaje też w tyle, jeśli chodzi o możliwość korzystania z usług publicznych drogą elektroniczną. PFD