"Ostatecznie o tym przesądzimy, jak będziemy mieli analizy naszych doradców prywatyzacyjnych, ale myślę, że tutaj możemy być blisko tzw. wariantu orlenowskiego, czyli możemy mieć w okolicach 30% i zagwarantować sobie te wszystkie prawa, które są potrzebne w banku, aby był to bank, który ma tego typu charakter" - powiedział Grad dziennikarzom, zapytany, jaki procent akcji PKO BP mógłby zachować Skarb Państwa w procesie prywatyzacji.
Na pytanie agencji ISB, kiedy może dojść do sprzedaży akcji PKO BP, należących do SP, Grad odpowiedział: "Najpierw, w pierwszym etapie, będzie dokapitalizowanie banku, a dopiero później sprzedaż akcji należących do Skarbu Państwa".
Grad poinformował, że we wtorek Rada Ministrów podjęła decyzję kierunkową i zgodziła się na dalsze etapy prywatyzacji PKO BP. Jak podkreślił, zgodnie ze statutem PKO BP, ostateczny kształt prywatyzacji banku będzie ponownie rozpatrywany przez RM.
"Ale ta zgoda kierunkowa idzie w tę stronę, że Skarb Państwa pozostanie z pewnym pakietem akcji w tym banku, natomiast pozostałe akcje będą rozproszone i poprzez odpowiednie zapisy w statucie tej spółki, ale w zgodzie z prawem europejskim, zagwarantujemy sobie narodowy charakter tego banku" - powiedział minister.
Dodał, że prywatyzacja może być realizowana w kilku etapach.