KNF bardziej sroga dla debiutantów

Vobis, Trimtab i Grupa Kościuszko - te spółki mają już zatwierdzone prospekty, ale nie mogą ruszyć z ofertami

Aktualizacja: 27.02.2017 20:28 Publikacja: 23.04.2008 00:00

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi już postępowanie wobec trzech firm, które chcą wejść na giełdę: Vobisu, Trimtabu i Grupy Kościuszko. Sprawdza, czy informacje zamieszczone w ich prospektach są rzetelne i prawdziwe.

Komisja nie kryje, że zaostrza wymogi wobec debiutantów, i że tego typu postępowań będzie coraz więcej. - Aktualnie toczną się cztery - mówi Łukasz Dajnowicz z urzędu KNF.

W Vobisie zawiniły aneksy...

Prospekt Vobisu został zatwierdzony 8 lutego. Na początku kwietnia KNF wszczęła postępowanie. Chodzi m.in. o to, że spółka napisała w dokumencie, że nie publikuje prognoz na 2007 r. Jednak po zatwierdzeniu prospektu w aneksie nr 2 umieściła wstępne wyniki za 2007 r., które, zdaniem KNF, są szacunkiem. Tomasz Kordas, wiceprezes Vobisu, poinformował, że w zeszłym tygodniu spółka otrzymała postanowienie KNF. - Odnieśliśmy się w pełni do występujących w prospekcie, w opinii KNF, nierzetelności w zakresie informacji na temat wstępnych wyników za rok 2007 - mówi Kordas. Dodaje, że spółka złożyła kolejny aneks, zawierający zaudytowane dane za 2007 r. oraz odpowiedziała na uwagi KNF do aneksu nr 2, zawierającego zaudytowane prognozy na lata 2008-2009. - W przypadku akceptacji obu aneksów i zakończenia postępowania oferta mogłaby rozpocząć się w maju - mówi Kordas.

W rozmowie z "Parkietem" przedstawiciel Vobisu wyraził nadzieję, że KNF odniesie się do argumentacji spółki jeszcze w tym tygodniu. Tymczasem, według Komisji, odpowiedź Vobisu jest niepełna. - Otrzymaliśmy pierwsze odpowiedzi. Trwa postępowanie, które zakończy się, gdy spółka przedstawi kompletne wyjaśnienia - mówi Dajnowicz. Nie ujawnia, czego brakuje w odpowiedzi Vobisu. - Jeśli spółka chciałaby być przejrzysta, to apelujemy do niej o ujawnienie całej korespondencji z KNF. Sami nie możemy tego zrobić ze względu na tajemnicę zawodową - dodaje. Vobis nie zgodził się na razie na upublicznienie dokumentów wymienionych z KNF.

...w Trimtabie też

Prospekt informatycznego Trimtabu został zatwierdzony przez KNF pod koniec marca. Spółka nie ruszyła z ofertą, bo złożyła aneks, który zawierał zaudytowane sprawozdanie finansowe za 2007 rok. W raporcie rocznym znalazła się m.in. informacja o wysokości nakładów inwestycyjnych poniesionych przez Trimtab w poprzednim roku. Dane na ten temat - ale według stanu na koniec czerwca 2007 roku - były też w prospekcie. Jak tłumaczy Marcin Marzec, prezes Trimtabu, Komisja wychwyciła, że liczby się różnią i wszczęła postępowanie. Przekreśla ono plany Trimtabu, które zakładały ruszenie z ofertą na początku maja. Zapisy na akcje zostaną przesunięte co najmniej o miesiąc.

...a co w Grupie Kościuszko?

Zapisy na akcje restauracyjnej spółki w transzy dla drobnych inwestorów miały ruszyć 17 kwietnia. Tak się jednak nie stało. Dzień wcześniej KNF wszczęła postępowanie. - Na podstawie informacji otrzymanych ze spółki już po zatwierdzeniu prospektu uznaliśmy, że są wątpliwości, czy informacje w prospekcie są kompletne - mówi Dajnowicz. Zarząd tłumaczy, że powodem przełożenia oferty są kwestie "techniczno-formalne". Jak wynika z naszych informacji, jednej z umów opisanej w prospekcie zabrakło w tabelce w innej części dokumentu. - Sprawa jest poważniejsza. Trwa postępowanie, w którym spółka będzie mogła wszystko wyjaśnić - mówi Dajnowicz. Firma przełożyła ofertę na maj.

Komentarz

Stanisław Kluza

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Jeśli są nieścisłości,trzeba mieć pretensje do spółki

Pełną odpowiedzialność cywilną i karną za treść prospektu emisyjnego ponoszą: spółka, dom maklerski oferujący akcje i inne podmioty sporządzające prospekt (doradcy prawni, finansowi). Zatwierdzając prospekt emisyjny, KNF - tak jak żaden nadzór na świecie - nie potwierdza prawdziwości, kompletności i rzetelności zamieszczonych w nim informacji. Zadaniem Komisji jest weryfikacja zgodności prospektu z przepisami prawa pod względem formy i treści. Jeśli się oCzwartą spółką jest już notowany Arcus (postępowanie zostało wszczęte w ubiegłym roku).

Zmieniamy sposób zatwierdzania prospektów: spółki i ich doradcy muszą być świadomi, że prospekt złożony do KNF może zostać zatwierdzony po weryfikacji formalnej, bez zgłaszania przez Komisję szczegółowych uwag. Trzeba być też świadomym negatywnych konsekwencji, jeśli w zatwierdzonym i opublikowanym prospekcie zostaną stwierdzone błędy lub braki. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, KNF będzie wykorzystywała ustawowe uprawnienia: odmowę zatwierdzania prospektu, wstrzymanie lub zakazanie oferty i dopuszczenia akcji do obrotu.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego