Noga z RPP: Podwyżka stóp proc. bardziej prawdopodobna w czerwcu niż w maju

Warszawa, 30.04.2008 (ISB) - Podwyżka stóp procentowych w czerwcu jest bardziej prawdopodobna niż w maju, wynika ze środowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mariana Nogi.

Aktualizacja: 27.02.2017 16:30 Publikacja: 30.04.2008 17:46

"Podwyżka stóp procentowych w czerwcu jest bardziej prawdopodobna, niż w maju. Ta jedna podwyżka powinna wystarczyć" - powiedział Noga podczas konferencji prasowej.

Natomiast w czasie konferencji po kwietniowym posiedzeniu władzy monetarnej jej członkowie skupili uwagę na zagadnieniach związanych ze wzrostem gospodarczym Polski i ewentualnym wpływem podwyżek stóp procentowych na wzrost PKB.

"RPP działa w horyzoncie 4-6 kwartałów i w takim okresie rozpatrujemy wpływ naszych decyzji na gospodarkę. Podobnie było tym razem, ale naszym głównym celem jest inflacja i patrzyliśmy głównie na to" - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Wiemy już, jak wygląda kryzys w USA, gdzie wzrost PKB zjechał odpowiednio z 5,6% na 0,6% odpowiednio w I kw. 2007 i 2008 roku. W Europie było podobnie i gospodarka zwolniła z 3,4% do 1,6%. Tymczasem u nas w I kw. wzrost przekroczy 6,0% czyli praktycznie utrzyma się na poziomie z całego 2007 roku, gdy wyniósł 6,6%" - dodał członek RPP Marian Noga.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Dziesięciu z jedenastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało podwyżki stóp procentowych podczas kwietniowego posiedzenia. Zgodność pozostałych ekonomistów była podbudowana głównie słabszymi danymi z gospodarki, które, ich zdaniem, zmuszają Radę do oczekiwania na kolejną porcję wieści makroekonomicznych. Zdaniem analityków, do kolejnego zacieśnienia polityki pieniężnej dojdzie w maju lub w czerwcu 2008 roku.

RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym i marcu br. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 5,75% (ISB)

lk/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego