Za dziesięć akcji ABG będzie jedna Asseco

Żeby spłacić właścicieli ABG, Asseco Poland wyemituje w III kwartale ponad 9 mln nowych akcji o wartości rynkowej wynoszącej blisko 640 mln złotych

Aktualizacja: 27.02.2017 14:40 Publikacja: 13.05.2008 23:57

Przedstawiciele Asseco Poland i ABG już od dłuższego czasu dość otwarcie wypowiadali się, że w przyszłości obie spółki się połączą. Twierdzili jednak, że nastąpi to dopiero za 2-3 lata.

Dlatego poniedziałkowa decyzja o przyspieszeniu prac nad fuzją była niespodzianką. - Utrzymywanie sytuacji, gdzie w grupie funkcjonują dwa podmioty o podobnych kompetencjach, nie miało sensu. Rozwiązaniem była albo sprzedaż ABG przez Asseco Poland, albo połączenie firm. Nie widziałem innego wyjścia - stwierdził Dariusz Brzeski, prezes ABG. Zapewnił, że od kilku miesięcy postulował, żeby połączyć spółki.

Na przeszkodzie w szybkiej finalizacji operacji stanęła jednak fuzja Asseco Poland i Prokomu. Jesienią 2007 r. Adam Góral, prezes rzeszowskiej spółki, korzystając z kłopotów Ryszarda Krazuego, złożył mu propozycję odkupienia od niego udziałów w gdyńskiej firmie. Propozycja została przyjęta. Fuzja Asseco Poland i Prokomu została sfinalizowana na przełomie I i II kwartału.

Emisja za setki milionów

Zgodnie z podpisanym w poniedziałek porozumieniem Asseco Poland wyemituje dla właścicieli ABG nowe akcje. Za każdy papier dostaną po 0,09798 waloru Asseco Poland. Kapitał ABG dzieli się na 94,5 mln akcji. To oznacza, że rzeszowska firma wypuści ok. 9,26 mln papierów. Obecnie jej kapitał dzieli się na 71,92 mln akcji. Nowe papiery będą stanowiły zatem około 11,4 proc. podwyższonego kapitału Asseco Poland.

Fuzja, na co liczą inicjatorzy operacji, zostanie sfinalizowana do 1 października. - Chcielibyśmy, żeby do końca października papiery nowej serii trafiły do obrotu giełdowego - powiedziała Katarzyna Drewnowska, rzecznik Asseco Poland.

Brand zostanie

Wchłonięcie ABG przez rzeszowską spółkę nie oznacza, że marka o kilkunastoletniej historii zniknie z rynku. Przejmie ją podmiot powstały na bazie jednej z firm zależnych ABG - Kom-Paktu. Na czele przedsiębiorstwa, które będzie zajmować się produkcją oprogramowania i skupi się na obsłudze klientów m.in. z sektora rolniczego, stanie Dariusz Brzeski.

Asseco Poland planuje już kolejne ruchy w ramach prowadzonej restrukturyzacji grupy kapitałowej. Chce stworzyć, z aktywów przejętych z ABG i spółki Asseco Systems, silny podmiot świadczący usługi integracyjne i projekty związane z infrastrukturą techniczną.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego