Gospodarka Stanów najgorsze ma za sobą

Spowolnienie w USA ma się zapewne ku końcowi. Przy sporządzaniu prognoz używa się jednak określenia "gospodarka posubprime?owa", oznaczającego słabszy wzrost

Aktualizacja: 27.02.2017 14:31 Publikacja: 20.05.2008 09:03

Z najnowszych ankiet, sondaży i wypowiedzi specjalistów wynika, że koniunktura gospodarcza w Stanach Zjednoczonych zaczyna się już powoli poprawiać, a ostatecznego wyjścia ze spowolnienia, a być może nawet recesji, należy spodziewać się najpóźniej od września. W każdym razie drugie półrocze ma być o wiele lepsze od pierwszego.

Nie ma recesji

- Gospodarka USA znajduje się w środku okresu spowolnienia, z perspektywą bardzo małego wzrostu przez kolejne dwa kwartały - ocenił Dennis Lockhart, prezes Fedu z Atlanty. Przyznał też, że słabnie tempo wzrostu na świecie, ale "nadal jest dobre w gospodarkach wschodzących". Ostrzegł jednak, że spowolnienie w USA będzie coraz bardziej odczuwalne na całym świecie, przy czym nie tak ostro, jak prognozowali niektórzy ekonomiści. Lockhart ocenił, że gospodarka USA nie jest "technicznie" w recesji, i dodał, że obecny kwartał może pokazać wzrost w gospodarce. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, według wstępnych rządowych szacunków, produkt krajowy brutto USA zwiększył się o 0,1 proc.

Przedstawiciele Fedu mają nadzieję, że spowolnienie w gospodarce wpłynie na ograniczenie wzrostu inflacji napędzanej przez rosnące ceny energii i surowców.

Luty był straszny

Martin Feldstein, szef National Bureau of Economic Research (NBER), powiedział wczoraj w wywiadzie dla francuskiej gazety "Les Echos", że po okresie grudzień-styczeń dało się zaobserwować wyraźne pogorszenie wskaźników gospodarczych w USA. NBER jest rządową agendą, która zazwyczaj podaje termin rozpoczęcia i zakończenia recesji w tamtejszej gospodarce. Feldstein przyznał jednak, że obecny kryzys jest inny niż poprzednie i dlatego jest zbyt wcześnie, by przewidzieć jego koniec. - Produkcja przemysłowa, realne dochody, zatrudnienie, sprzedaż detaliczna - na wszystkich tych frontach luty był straszny. W marcu już nie było tak źle, a kwiecień przyniósł mniejsze spadki, niż oczekiwaliśmy - powiedział Feldstein. To, że idzie ku lepszemu, potwierdziła wczoraj Conference Board. Jej indeks głównych wskaźników gospodarczych wzrósł w kwietniu po raz drugi o 0,1 proc. Od września do lutego indeks ten spadał.

Byle do jesieni

Z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez National Association for Business Economics (NABE) wynika, że amerykańska gospodarka na dobre upora się z recesją do końca przyszłego kwartału. Wtedy też zacznie poprawiać się sytuacja na rynkach kredytowych.

Okres najgłębszej zapaści amerykańskiego rynku kredytowego i budownictwa zbliża się ku końcowi i w drugim półroczu PKB może wzrosnąć o 2,1 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 52 ekonomistów w drugiej połowie kwietnia. W lutowej ankiecie spodziewano się wzrostu o 2,8 proc. Ponad 60 proc. pytanych uważa, że w drugim półroczu zarówno firmom, jak i konsumentom łatwiej będzie o kredyt.

Respondenci sondażu NABE zapowiadają też stopniową poprawę w amerykańskiej gospodarce w przyszłym roku. PKB miałby wtedy wzrosnąć o 2,7 proc. To o 0,2 pkt proc. mniej, niż prognozowano w lutym.

Katastrofy zatem nie ma, amerykańska gospodarka nadal będzie się rozwijała, ale w epoce "posubprime?owej" rozwój ten będzie zapewne wolniejszy. Spółkom nadal trudno będzie pozyskać pieniądze, bo inwestorzy i banki bardziej będą zwracali uwagę na zachowanie kapitału niż na szukanie możliwości jego pomnożenia. Nawet po zakończeniu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych pracownicy będą mniej elastyczni w podążaniu za nowymi możliwościami, bo wielu z nich nie będzie się mogło nigdzie ruszyć z domów, których wartość jest mniejsza niż kredytów zaciągniętych na ich kupno. Tempo wzrostu w USA może spaść do 2 proc., z 3 proc. średnio w ostatnich 15 latach. Guru amerykańskiego rynku Warren Buffett ostrzega, że kryzys wcale nie minął. - Wystąpią jeszcze wtórne efekty zapaści - powiedział wczoraj.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego