Dług na kartach rośnie zbyt szybko

Groźba pogorszenia jakości portfela kredytowego banków Należności banków od posiadaczy kart kredytowych są o połowę wyższe niż rok temu. To może oznaczać kłopoty

Aktualizacja: 27.02.2017 13:53 Publikacja: 27.05.2008 09:15

Karty kredytowe mogą stać się przyczyną pogorszenia jakości portfela kredytowego banków - ocenił Wojciech Kwaśniak, doradca prezesa NBP, dawniej szef nadzoru bankowego.

Zadłużenie klientów indywidualnych z tytułu kart dochodzi do 10 mld zł i zwiększa się w tempie ponad 50 proc. w skali roku. Dynamika przyrostu kredytów zaciągniętych w rachunkach kart w ostatnich miesiącach przekroczyła tempo, w jakim rosną kredyty hipoteczne.

Zdaniem Kwaśniaka, przy rosnących stopach procentowych część klientów może szukać pieniędzy na spłatę kolejnych rat kredytów mieszkaniowych właśnie na kartach kredytowych, ale to tylko odsuwanie problemu w czasie.

W sprawie ryzyka wzrostu złych kredytów na kartach sami bankowcy mają jednak inne zdanie. - Nie sądzę, byśmy mieli duże problemy związane z jakością należności - ocenił Waldemar Jarek, dyrektor departamentu kart kredytowych w Banku Handlowym, należącym do największych wydawców kart kredytowych na naszym rynku.

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, w skali całego sektora bankowego udział złych kredytów w należnościach z tytułu kart w końcu marca wynosił 6,1 proc. i był o 0,1 pkt proc. mniejszy niż w końcu minionego roku. Wyższy był tylko w "pozostałych kredytach i pożyczkach" (głównie pożyczki gotówkowe oraz kredyty konsumpcyjne) i w kredytach w rachunku bieżącym.

Są kraje, w których karty kredytowe doprowadziły do problemów całego systemu bankowego. Tak było na początku obecnej dekady w Korei. Tam, zanim okazało się, że klienci nie mają z czego spłacać zadłużenia, dostawali od banków nawet po kilka kart kredytowych.

czytaj .10

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego