Strefy ściągają miliardy złotych

Do końca czerwca resort gospodarki przedstawi wizję dalszego rozwoju specjalnych stref ekonomicznych

Aktualizacja: 27.02.2017 13:52 Publikacja: 28.05.2008 08:15

Ponad 10 miliardów złotych inwestycji i 36 tysięcy nowych miejsc pracy - takie, według sprawozdania zatwierdzonego wczoraj przez Radę Ministrów, są efekty działania Specjalnych Stref Ekonomicznych w 2007 roku.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, ulokowane w strefach ekonomicznych fundusze pozwoliły o 25 procent zwiększyć w ubiegłym roku liczbę miejsc pracy. Największy przyrost zatrudnienia wystąpił w strefach: łódzkiej, kamiennogórskiej i pomorskiej.

Najaktywniej w SSE inwestowały firmy z branży motoryzacyjnej, lokując swoje przedsięwzięcia w strefach: katowickiej, legnickiej, wałbrzyskiej i krakowskiej. Na drugim miejscu pod względem aktywności inwestycyjnej znaleźli się producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.

Wydano w 2007 roku 201 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a nakłady inwestycyjne działających w nich przedsiębiorstw były o 30 proc. większe niż w rok wcześniej. Najwięcej pieniędzy ulokowano w strefach: krakowskiej, tarnobrzeskiej i kostrzyńsko-słubickiej.

Z zatwierdzonego wczoraj raportu resortu gospodarki wynika, że obszar stref był zagospodarowany w ponad 68 proc. Duże zainteresowanie prowadzeniem w nich działalności przyczyniło się do powiększenia ich obszaru o 2,8 tys. ha do blisko 11 tys. ha. W nowelizowanej ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych zawarto propozycję kolejnego zwiększenia limitu łącznej ich powierzchni do 20 tysięcy hektarów.

W dokumencie zawarto też informacje o zmianach w przepisach dotyczących działania SSE, wprowadzonych w związku z wytycznymi w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013, wydanymi przez Komisję Europejską. Zmodyfikowano między innymi wykaz działalności, na które nie dostaje się zezwolenia w strefach i skrócono z pięciu do trzech lat okres utrzymania zatrudnienia w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Do końca czerwca 2008 r. minister gospodarki Waldemar Pawlak ma przedstawić całemu rządowi koncepcję dalszego rozwoju specjalnych stref ekonomicznych. Celem jest określenie zasad wykorzystania zwiększonego o 8 tys. hektarów obszaru SSE.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego