Ponad 10 miliardów złotych inwestycji i 36 tysięcy nowych miejsc pracy - takie, według sprawozdania zatwierdzonego wczoraj przez Radę Ministrów, są efekty działania Specjalnych Stref Ekonomicznych w 2007 roku.
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, ulokowane w strefach ekonomicznych fundusze pozwoliły o 25 procent zwiększyć w ubiegłym roku liczbę miejsc pracy. Największy przyrost zatrudnienia wystąpił w strefach: łódzkiej, kamiennogórskiej i pomorskiej.
Najaktywniej w SSE inwestowały firmy z branży motoryzacyjnej, lokując swoje przedsięwzięcia w strefach: katowickiej, legnickiej, wałbrzyskiej i krakowskiej. Na drugim miejscu pod względem aktywności inwestycyjnej znaleźli się producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.
Wydano w 2007 roku 201 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a nakłady inwestycyjne działających w nich przedsiębiorstw były o 30 proc. większe niż w rok wcześniej. Najwięcej pieniędzy ulokowano w strefach: krakowskiej, tarnobrzeskiej i kostrzyńsko-słubickiej.
Z zatwierdzonego wczoraj raportu resortu gospodarki wynika, że obszar stref był zagospodarowany w ponad 68 proc. Duże zainteresowanie prowadzeniem w nich działalności przyczyniło się do powiększenia ich obszaru o 2,8 tys. ha do blisko 11 tys. ha. W nowelizowanej ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych zawarto propozycję kolejnego zwiększenia limitu łącznej ich powierzchni do 20 tysięcy hektarów.