Region pod lupą potomka RAO JES

3 mld USD przez trzy lata wyda rosyjski Inter RAO na energetyczne zakupy w Europie. Czy również w Polsce?

Aktualizacja: 27.02.2017 13:53 Publikacja: 28.05.2008 08:24

Energetyczny holding Inter RAO, wchodzący w skład likwidowanego holdingu RAO JES, przymierza się do zakupów w Europie. W ciągu trzech lat firma zamierza wydać na wszystkie inwestycje 8 miliardów dolarów. Wiadomo, że na europejskie przedsięwzięcia ma pójść 3 miliardy dolarów. Niewykluczone również, że koncern zaangażuje się w Polsce.

Litwa, Rumunia i Ukraina

w pierwszej trójce

- Na razie nie mamy na oku konkretnych inwestycji na polskim rynku, ale jeśli trafi się atrakcyjny projekt, uważnie się mu przyjrzymy - mówi nam Boris Zwieriew, rzecznik prasowy koncernu Inter RAO. W naszym regionie Rosjan najbardziej interesuje ekspansja na Litwie, w Rumunii oraz na Ukrainie.

Zgodnie ze strategią koncernu, inwestycje będą realizowane w krajach, skąd jest możliwość przesyłania energii do Rosji i gdzie Kreml ma ważne, geostrategiczne interesy. Obecnie Polska nie jest połączona z rosyjskimi sieciami energetycznymi. Wszystko jednak może się zmienić po wybudowaniu mostu energetycznego pomiędzy Litwą (ma połączenie z rosyjskimi sieciami) i Polską.

Im bliżej do mostu,

tym bliżej do Rosjan

Niedawno została powołana spółka LitPol Link, która zajmie się budową tego połączenia. Zgodnie z planami, ma ono powstać w 2012 r. - Jednak mało kto wierzy, że uda się zakończyć inwestycję w terminie - donosi litewski tygodnik "Veidas", powołując się na tamtejszych ekspertów. Mostem energetycznym ma płynąć energia z projektowanej elektrowni w litewskim Ignalinie. Szef rządu w Wilnie zapowiedział, że latem powstanie spółka, która zajmie się budową siłowni. Plany wskazują, że ma ona powstać w 2015 r.

Wcześniej reaktor atomowy może udać się wybudować Rosjanom w Obwodzie Kalliningradzkim. Moce rosyjskiej siłowni mają wynieść 2,3 tys. MW, a prąd ma być przeznaczony głównie na eksport. Możliwe, że energia będzie sprzedawana też do Polski. W programie rozwoju rosyjskiej energetyki znajdują się zapisy o budowie kabla pomiędzy Elblągiem a Kaliningradem. Inwestycja ma być zrealizowana do 2020 r. Polska strona na razie nie wypowiedziała się w kwestii rosyjskich planów.

Ambitne plany do 2015 r.

W efekcie, jeśli połączenie choć z jednym z naszych północnych sąsiadów zostanie zrealizowane, Polska stanie się atrakcyjniejsza pod względem inwestycyjnym dla Inter RAO. W pobliżu Kaliningradu do spółki już należy elektrownia o mocach 450 MW. Koncern chce do 2015 r. działać w 14 krajach. Teraz jest obecny w Armenii, Gruzji, Kazachstanie i Mołdowie. W ciągu siedmiu lat moce produkcyjne Inter RAO mają sięgnąć 30 tys. MW.

Skąd Rosjanie wezmą środki na realizację ambitnych planów? Część pieniędzy koncern może pozyskać na giełdzie. W jego strategii mówi się o debiucie na londyńskiej giełdzie w przyszłym roku. Kontrola nad energetycznym biznesem pozostanie jednak w rękach Moskwy.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego