Usprawnienie przebiegu postępowań upadłościowych i ułatwienie prowadzenia działań naprawczych jest celem projektu nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, zaakceptowanego we wtorek przez rząd.
Projekt zakłada, że przedsiębiorcy, którzy są zadłużeni przejściowo i w niewielkim stopniu, będą mogli przeprowadzić postępowanie naprawcze. Zgodę na nie będzie wydawał sąd na wniosek dłużnika, po oddaleniu wniosku o upadłość.
Usprawnieniu postępowania zabezpieczającego ma służyć wprowadzenie zasady, że zabezpieczenie majątku dłużnika jest obowiązkowe jedynie w przypadku, gdy to on składa wniosek o ogłoszenie upadłości.
Wyznaczeni przez sąd tymczasowi nadzorcy sądowi i zarządcy przymusowi będą mogli składać wnioski o pozbawienie dłużników prawa do prowadzenia działalności gospodarczej. Z roku do trzech lat wydłużono możliwość orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużników.
Projekt wprowadza ochronę wierzycieli, gdy małżonkowie zdecydują się na rozdzielność majątkową przed ogłoszeniem upadłości. Oznacza to, że mimo rozdzielności majątkowej małżonkowie będą ponosili współodpowiedzialność za długi jednego z nich.