Austria Bruksela ma wątpliwości co do przejęcia

Aktualizacja: 27.02.2017 13:54 Publikacja: 29.05.2008 08:41

Komisja Europejska postanowiła do 17 czerwca przedłużyć okres badania zgodności z regulacjami antymonopolowymi dużej umowy sprzedaży zawartej pomiędzy austriackimi potentatami finansowymi. Na jej mocy Vienna Insurance Group ma przejąć ubezpieczeniową część Erste Banku. Warta 1,45 mld euro transakcja ma duże znaczenie dla branży w Europie Środkowej.

Bruksela wciąż nie jest pewna, czy powiększenie się grupy VIG nie zaszkodzi konkurencji we wschodniej części Unii Europejskiej. Austriacy musieli przedstawić unijnym urzędnikom dodatkowe wyjaśnienia i zaproponować środki zapobiegawcze. Na przyjrzenie się tym propozycjom Komisja dała sobie 10 dni roboczych. Pierwotnie decyzja zapaść miała 3 czerwca.

W ręce VIG trafić ma firma zależna Erste - S-Insurance, oraz jej filie w Czechach (Pojistovna Ceske Sporitelny), Słowacji, na Węgrzech i w Chorwacji, a także ubezpieczeniowa część rumuńskiej grupy BCR Asigurari. W minionym roku ich łączny przypis składki wyniósł około 1,3 mld euro.

Jeśli największemu austriackiemu ubezpieczycielowi uda się uspokoić Komisję, transakcja powinna zostać sfinalizowana w III kw. Przypomnijmy, że VIG planuje także przejęcia w Polsce.

Akcjami Vienna Insurance Group od niedawna można handlować nie tylko w stolicy Austrii. 5 lutego papiery spółki wprowadzone zostały na parkiet w Pradze. Od tego momentu potaniały tam o 12 proc., podczas gdy w Wiedniu o 8 proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego